FOTO: kā izskatās vietā, kur sākas Latvijas garākā upe

8 komentāri
FOTO: kā izskatās vietā, kur sākas Latvijas garākā upe
Foto: Uģis Bičkovskis

Sen gribēji zināt, kā izskatās vietā, kur sākas 452 km garā Gauja? Ar fotogrāfa Uģa Bičkovska laipnu atļauju Skaties.lv piedāvā reportāžu no Amatas novada. Fotogrāfijas ir gluži “siltas” – uzņemtas 22. jūlijā.

Fotogrāfs Uģis Bičkovskis šovasar jau Gaujas līkločus baudījis laivu braucienā pa šo upi, gan arī paspējis būt pie Gaujas ietekas jurā, tādēļ dzimusi doma paskatīties kartē, kur Latvijas garākā upe sākas. Ideja rokā un jūlijā dienā, bruņojies ar GPS koordinātām, četru cilvēku kompānijā devies Gaujas sākuma meklējumos.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

“Nonācām Elkas kalna virsotnē, kur par pārsteigumu bija virziena norāde Gaujas sākums. Jābilst, ka arī panorāma no Elkas kalna virsotnes ir iespaidīga. Dodoties norādes virzienā, sākumā ir pļauta pļava un par drīzajiem brikšņiem vēl neko nenojaušam. Tuvojoties mērķim, redzami vairāki dīķīši, kuri izveidojušies bebru “inženierbūves” rezultātā. Tad nu visiem dīķīšiem nācās brist apkārt pa dziļiem brikšņiem un aveņu krūmiem.

Bijām ļoti pārsteigti, pamanot lielā baltā gārņa cēlo staigāšanu pa applūdušo bērzu birzi.

Pavija doma, vai vispār atradīsim meklēto. Tomēr gājiena beigās nonācām pie vietas, kur sākas Gauja. Maza tērcīte meža ielokā, kurai vēl tik tāls un līkumots skrējiens līdz jūrai. Jutāmies kā enerģijas pilni jaunatklājēji.

Brienot atpakaļ kalnā, pie pamestām mājām saēdāmies saldas avenes un ķirsus,” ceļojumu atminas Uģis.

Atceļā uz mājām “četrinieks” piestājis pie Ežu (Māļu) pareizticīgo baznīcas, kurai, lai gan nav bijis neviena sargātāja, durvis atvērtas apmeklētajiem. “Šodien šķiet neticami, ka padomju laikos tur bija ierīkots stikla taras pieņemšanas punkts,” vērtē fotogrāfs.

“Latvijā vēl ir daudz ko atklāt un apskatīt, vajag tikai ideju, vēlmi un atklātu prieku,” gūtajos iespaidos pēc ceļojuma dalās fotogrāfs Uģis Bičkovskis.

Agrāk uzskatīja, ka Gauja sākas no Alauksta ezera, bet, tā kā senā izteka Gaujiņa Alauksta ūdens līmeņa pazemināšanas dēļ ir aizaugusi, tad par Gaujas sākumu mūsdienās uzskata Ežupīti jeb Ārnīti, kas sākas Elkas kalna pakājē Amatas novada Skujenes pagastā, netālu no Māļiem. Pēc iztecēšanas cauri Zobola ezeram tā tiek saukta arī par Mierupīti. Nosusinātā Laidza ezera vietā Mierupīte satek ar Gaujiņu, šī vieta arī dažkārt tiek uzskatīta par Gaujas sākumu; no šīs vietas Gauja tek ar šādu nosaukumu. Tālāk Gaujas ceļš ved caur Lodes-Taurenes ezervirkni un uzņem tos ūdeņus, kā arī ūdeņus no pirmās lielākās pietekas Pīslas.

Gauja plašā lokā apliec Vidzemes augstieni. Pie Cēsīm, Līgatnes un Siguldas Gauja tek iespaidīgā senlejā, šeit tās krastos ir krāšņi smilšakmens atsegumi ar alām. Lejtecē Gaujas gultne ir smilšaina, raksturīgas sēres, strauji līkumi un nobrukuši krasti, vēsta interneta enciklopēdija Vikipēdija.

Gauja ietek Baltijas jūras Rīgas līcī pie Carnikavas.

8 komentāri

TOP komentāri

 • Slātavietis
  +3

  Slātavietis

  Katra piebaldzēna goda lieta ir pierādīt, ka Gauja sākas tieši no tās tērcītes, kura tek gar viņa māju vai vietu, kuru viņš iedomājies kā savu!

  24.07.2015 07:17

 • Pietuka Krustiņš
  +1

  Pietuka Krustiņš

  Satek atomi un rodas progresīgi meteors, Dievu dēli lejup dodas, Līgo saules meitu kors; Vulkāni ar traku varu Lāvas straumes lejup gāž, Izcivilizētu garu Kultūra no gaismas drāž

  24.07.2015 17:29

 • Upes.lv
  0

  Upes.lv

  Pārspīlējumi labi piedien humoram, un bez tā arī nevar! Varbūt ieraudzīt būtisko, ka no Alauksta GAUJIŅA vēl pastāv tekoša - skatat dziedava.lv

  24.07.2016 13:34

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas