Putnu pētnieki sākuši izsekot Andu kondorus

0 komentāri

Izmantojot īpašus raidītājus, LNT seko līdzi Latvijas melnajiem stārķiem. Nu raidītājus sākuši izmantot arī putnu pētnieki Peru, kur ar satelītraidītājiem sākta Andu kondoru pētīšana.

Satelītraidītāji, ko ziedojusi kāda ASV sabiedriskā organizācija, ir pievienoti diviem Andu kondoriem. Abi putni 2013. gada martā tika atrasti ļoti vārgi. Tie, visticamāk, bija saindējušies. Pēc divus gadus ilgušas atveseļošanās dabas parkā pāris netālu no Peru galvaspilsētas Limas tagad palaists brīvībā.

Kondori ar raidītājiem aprīkoti pirmo reizi Peru vēsturē, saņemot atļauju no varas iestādēm. Pētnieki cer, ka tas ļaus iegūt jaunu informāciju par kondoru uzvedību savā dabiskajā vidē. Speciālisti plāno iegūt jaunas zināšanas par kondoru ligzdošanu un barošanās paradumiem, kas ļautu saprast, kā putnus labāk aizsargāt.

Kondori ir apdraudēta suga. Putnus nogalina malumednieki, kā arī zemnieki, kuri tādējādi vēlas pasargāt savus mājdzīvniekus. Bieži vien kondori iet bojā saindējoties.

Tiek lēsts, ka kondoru skaits Peru mērāms no sešiem simtiem līdz 2500. Andu kondori var sasniegt 13 kilogramu svaru un labvēlīgos apstākļos nodzīvot ilgu mūžu – vairāk nekā piedesmit gadu.

Tikmēr vienīgais vēl dzīvais putns, kura gaitām LNT seko līdzi ārpus Latvijas, ir Kate. Viņa līdzīgi kā Mellene pērn “uzradās” tad, kad jau bija šķērsojusi Sahāru. 11. aprīlī viņa tika fiksēta Ēģiptē, 12. aprīlī – Sinaja pussalā, 13. aprīlī – Izraēlā, 14. aprīlī atkal pazudusi. Šķērsojot Libānu un Sīriju, nu Kate atrodas Turcijā.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas