10 dzīvnieku sugas, kurām draud izmirstība šī gada laikā

4 komentāri

2. Zoologs Ozoliņš: Globāli Latvijā neviena suga nav apdraudēta

2/13

Mūsdienās pasaulē zināmi apmēram 2 miljoni dzīvnieku sugu. Lai nākotnē uz vairākām dzīvnieku sugām mums nevajadzētu noraudzīties vien caur zoodārza būri vai, sliktākajā gadījumā, aplūkot to attēlus bilžu grāmatā, iepazīsties ar 10 dzīvnieku sugām, kuras pasaulē varētu izmirt šī gada laikā un dzīvnieku pētnieku viedokli par situāciju Latvijā!

Ornitologs Strazds: Suga var izmirt uz zemeslodes, nevis valsts teritorijā

Foto: Steve Jurvetson, Flickr

Foto: Steve Jurvetson, Flickr

”Par laimi, Latvijā nav tādu apstākļu, lai kādu sugu iznīdētu pilnībā,” Latvijas dzīvnieku sugu izmiršanas jautājumu raksturo ornitologs Māris Strazds, aicinot izšķirt divus jēdzienus – sugas izmiršana un sugas izzušana no teritorijas. Viena no sugām, kas ir izmirusi gan Latvijā, gan pasaulē, ir taurs, kas bijis sastopams vēl dažus simtus gadu iepriekš. ”Ļoti tuvu izmiršanai vai faktiski izmirusi ir Eiropas ūdele. Putnu gadījumā situācija ir mazliet sarežģītāka, jo putni lielākā daļa ir ļoti mobili. Kamēr kaut viens vēl kaut kur eksistē, principā nevar izslēgt iespēju, ka viņš te var arī atlidot, pat tad, ja tas ir pēdējais eksemplārs,” skaidro M. Strazds.

Ir būtiski konstatēt, kur putni vairojas un ligzdo. ”Dažas ligzdotāju sugas no Latvijas ir pazudušas. Tam labākais piemērs ir teteris, kas šodienas literatūrā tiek saukts pat baltirbi, senāk arī par balto rubeni. Tas ir purva putns, kas maina tērpu – ziemā ir pilnīgi balts, vasarā – raibs. Tā kā viņš ziemā ir pilnīgi balts un sniega mums vairs nav, putns ir pamanāms kā balts papīrs uz melnas zemes, un, protams, katrs, kas grib un nav slinkums viņu ieraudzīt un apēst, to arī īsteno. Līdz ar to apmēram 10 gadus Latvijā vairs neviens nav novērojams, tādēļ varētu uzskatīt, ka šīs sugas Latvijā vairs nav,” sugu izzušanu no teritorijas raksturo ornitologs, uzsverot, ka nav garantijas, ka, piemēram, pēc vairākiem gadu desmitiem rodas labvēlīgi apstākļi, lai suga atgrieztos teritorijā. Suga nav izmirusi, tā ir tikai atkāpusies uz Ziemeļiem, kur tā ir pietiekami sastopama.

Kopš 1974. gada Latvijā neligzdo lielais piekūns, kura izzušana saistāma ar ķīmisko rūpniecību. ”Latvijā pēdējo pāri nosita ar koku, nevis noindēja. Bet Eiropā viņš ir atkopies, un ir sastopams gan Latvijas pierobežā Krievijā, gan ligzdo Klaipēdā pilsētas centrā, un varbūt šogad, varbūt nākamgad vai aiznākamgad atkal būs klāt,” stāsta M. Strazds un atgādina, ka valsts mērogā runāt par izmiršanu nedrīkst: ”Izmirt suga var tikai uz zemeslodes, nevis valsts teritorijā”.

Pasaules prakse apliecina, ka ir sugas, kas ir saglabājušās kā nebrīves populācija. Tomēr no dabas viedokļa tie ir dzīvi miroņi, uzsver putnu pētnieks, kā piemēru minot lielos papagaiļus. Ģenētiski nebrīves suga ir tieši tāda pati kā savvaļā esošā, bet ”dzīvnieki, tāpat kā cilvēki, nesastāv tikai no gēniem, liela daļa no tā, kāpēc mēs esat tas, kas mēs esam, tiek iemācīts dzīves laikā. Ja suga savvaļā ir izmirusi, tad varbūtība viņu tur atgriezt ir ļoti maza, tāpēc ka nav neviena, no kā brīvībā izlaistais dzīvnieks varētu iegūt pieredzi, lai vispār pastāvētu,” akcentē Māris Strazds.

2. Zoologs Ozoliņš: Globāli Latvijā neviena suga nav apdraudēta

2/13
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk
4 komentāri

TOP komentāri

 • Ozols
  0

  Ozols

  Ir vēl viena suga kurā drīz patiešām izmirs , tie ir Latvijā dzīvojošie Krievi.

  29.01.2015 21:27

 • Sandris
  0

  Sandris

  Diezgan ironiski, ka šāds raksts ievietots sadaļā "Izklaide". Tad jau drīzāk tie pastāsti par pēcjāņu/pēcziemassvētku/pēcbujānu satiksmes negadījumiem ar līķiem tur piedienētos..

  29.01.2015 19:37

 • vainamoinen
  0

  vainamoinen

  Pēdējais dzīvnieks pareizi saucas "saola" un "Āzijas vienradzis" ir galīgi garām nosaukums, jo tak pēc bildes labi redzams, ka ragi ir divi. Ir bijušas problēmas ar tulkošanu no angļu valodas.

  29.01.2015 10:03

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas