75 (!) gadus ilgs pētījums beidzot atklāj labas dzīves un laimes noslēpumu

0 komentāri

Tā diena ir pienākusi – pasaulē ilgākais pētījums iesoļojis finiša taisnē, atklājot, kas ir galvenais priekšnosacījums tam, kāpēc daļa cilvēku ir laimīgi un veseli, bet citiem – dzīve nebūt nav rožu dārzs.

Laimes pētījums ildzis 75 (!) gadus, tajā iesaistītas vairākas zinātnieku paaudzes, un laika gaitā tā vadību pārņēmuši četri projekta direktori. Visbeidzot – Hārvarda Universitātes zinātnieks Roberts Voldingers prezentējis pētījuma rezultātus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Izrādās, atslēga uz laimi un veselību ir gaužām vienkārša – tuvas un siltas attiecības ar sev tuviem cilvēkiem. Tieši personas apmierinātība ar savām attiecībām viņu uztur fiziski labā formā un ļauj būt laimīgam, gūstot panākumus arī dzīvē.

“Sociāli aktīvi cilvēki ir laimīgāki un veselīgāki nekā izolētie un noslēgtie,” stāsta Voldingers. “Turklāt svarīgs ir nevis draugu un radu skaits, bet gan šo attiecību kvalitāte.”

Lai arī cik tas mulsinoši vienkārši neizklausītos. Pētījums patiešām ir veikts ar vērienu – iesaistītās personas nevis pildījušas anketas, bet gan tikušas intervētas viņu mājās, kā arī regulāri saņemtas ārstu izziņas par viņu veselības datiem.

“Labas attiecības aizsargā smadzeņu darbību, spēja rēķināties ar otru personu uzlabo atmiņu, kā arī pagarina mūža ilgumu,” novērojuši zinātnieki. “Mūsdienās cilvēkiem patīk ātrs risinājums problēmām, tomēr vislabāk attiecības uzlabo garas pastaigas, randiņu naktis, saziņa ar radiem un draugiem, sarunas.”

Tāpat Voldingers norāda, ka konflikta situācijas būtiski ietekmē ne vien pašsajūtu, bet arī veselību.

Pētījumā tika iesaistīti 724 cilvēki, kuru dzīvēm sekots līdzi 75 gadu garumā. Parasti šādi projekti finanšu trūkuma vai citu prioritāšu dēļ pajūk desmit gadu laikā. 60 projekta dalībnieki joprojām ir dzīvi, lielākajai daļai no viņiem ir jau 90 gadu. Šobrīd norit darbs pie pētījumā iesaistīto personu bērnu pētīšanas – tādu ir 2000.

Puse no projektā iesaistītajiem bija Hārvarda universitātes studenti, bet otra puse – jaunieši no Bostonas nabadzīgākajiem rajoniem.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas