Staro Rīga laikā ORLAN māksla būs skatāma ārpus muzeja sienām

0 komentāri

Gaismas festivālā Staro Rīga 2014 Rīgas pilsētvidē būs skatāms ekstravagantās un drosmīgās Francijas mākslinieces ORLAN un latviešu mākslinieku veidots darbs ORLAN pilsētā, kas būs veltījums mākslinieces izstādei Le plan du film un citi scenāriji, informē nodibinājuma Rīga 2014 pārstāve Linda Pastare.

Gaismas festivāla Staro Rīga programmā iekļauti divi lielformāta videodarbi. Viens no tiem ir pašas ORLAN darbs Bien que.. oui mais… (Lai gan.. jā, bet…), kas adaptēts, lai to parādītu uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasādes. 2003. gadā radīto darbu ORLAN veidojusi sadarbībā ar mūziķi Frederiku Sančesu (Frédéric Sanchez). Tā ir krāsu un skaņu simfonija, savienojot metāliskus trokšņus, rūpnieciskas vides dzirksteles un svētku salūtu, kam cauri vijas ORLAN sejas attēls – skaistuma un pārdabiskā savienojums.

Uz pretim muzejam esošās jaunceltnes, kas šobrīd ir apvilkta ar baltu plēvi, tiks demonstrēts īpaši Rīgas izstādei un festivālam Staro Rīga 2014 veidots darbs ORLAN un KINO. Tas ir latviešu mākslinieku veidots video, kas ”atdzīvina” īpaši Rīgas izstādei tapušo ORLAN plakātu – veltījumu Rīgā dzimušajam kinorežisoram Sergejam Eizenšteinam un viņa filmai Bruņukuģis Potjomkins.

Tas ir stāsts par ORLAN, kas aicina uz revolūciju. ORLAN ir visur esoša, viņa nokļūst notikumu epicentrā uz bruņukuģa Potjomkins, viņa aicina nesamierināties ar pastāvošo iekārtu. ORLAN iziet ārpus kinematogrāfa rāmjiem un aicina uz cīņu. Pati māksliniece īpaši šim darbam iepriekš pozējusi un fotografējusies, bet jaunajā darbā tiek iedzīvināta ar mapping un animācijas tehnoloģiju palīdzību. Jauno videodarbu veidojis latviešu režisors Mārcis Lagzdiņš.

Īpaši šim darbam ir radīta oriģinālmūzika, ko sarakstījis duets Kaktiņš un stūrītis no Liepājas. Mūziku papildina tekstgrupas Orbīta dalībnieka Aleksandra Zapoļa lirikas, ko ”lasa” globāli klātesošā Google tulkotāja balss. Abas videoprojekcijas uz pretējo ēku sienām it kā saspēlēsies, un skatītājs kļūs par liecinieku abu darbu savstarpējai iluzorai, optiskai sarunai.

Projekta autori/īstenotāji: Pievilcīgas pilsētvides biedrība (Latvija), Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā.

Gaismas festivāls Staro Rīga 2014 notiks piecas dienas – no 14. līdz 18. novembrim. Šogad tas norisināsies jau septīto gadu. Staro Rīga ir lielākais gaismas festivāls Ziemeļeiropā un viens no gaidītākajiem notikumiem Rīgas kultūras dzīvē, ko ik gadu apmeklē vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

Šogad festivāls piedzīvos kvalitatīvi jaunu pakāpi, galvenie festivāla objekti būs starptautiski atzītas un īpaši festivālam veidotas videoinstalācijas, projekcijas, mapping un gaismu instalāciju objekti. Festivāla pamatprogrammā iekļauti Latvijas, Lietuvas, Anglijas, Francijas, Kanādas, Portugāles un citu valstu mākslinieku darbi. Tie būs starptautiski atzītu gaismas mākslinieku objekti no lielākajiem pasaules gaismas festivāliem, gan arī vairāki īpaši Rīgai veidoti starptautisko mākslinieku jaundarbi.

Visa festivāla Staro Rīga 2014 programma mājaslapā: staroriga.lv

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas