Skaņu mežs līdzdibina Eiropas mūzikas platformu SHAPE

0 komentāri
Skaņu mežs līdzdibina Eiropas mūzikas platformu SHAPE
Publicitātes foto

Biedrība Skaņu mežs sadarbībā ar Prāgas mākslas centru MeetFactory dibinājusi jaunu platformu SHAPE, kurā ietilpst 16 novatoriskajai mūzikai veltīti Eiropas festivāli. Jaunā platforma veltīta Eiropas novatoriskās mūzikas un audiovizuālās mākslas popularizēšanai.

SHAPE (Sound, Heterogeneous Art and Performance in Europe) tika izveidota 2014. gada decembrī pēc Skaņu meža iniciatīvas, un tajā apvienojās Eiropas dalībnieki no jau septiņus gadus eksistējošā starptautiskā festivālu tīkla ICAS(International Cities of Advanced Sound). To starpā ir gan vadošie Eiropas festivāli šajā laukā (CTM, Unsound, TodaysArt), gan mērogā mazākas, taču attiecīgajos reģionos nozīmīgas norises (UH Fest, Rokolectiv, SONICA). Projekta vadību uzņēmies Prāgas mākslas centrs MeetFactory, kā arī festivāla Skaņu mežs komanda.

Kā norāda Skaņu meža pārstāvis Rihards T. Endriksons, platformas mērķis ir iesaistīto festivālu auditorijām popularizēt novatorisko mūziku visdažādākajās tās izpausmēs, sākot ar mūsdienīgu ritmisko mūziku un beidzot pat ar laikmetīgo kompozīciju. Papildus tiks uzturēta arī audiovizuālās mākslas šķautne.

SHAPE dalīborganizāciju vidū ir liels īpatsvars festivālu, kas uzsvērti interesējas par elektronisko mūziku un mediju mākslu, un likumsakarīgi liela daļa SHAPE mākslinieku strādā šo lauku ietvaros, taču projektam nav strikti noteiktu žanrisku robežu: tajā pārstāvēta arī performatīva skaņu māksla, laikmetīgā kompozīcija, brīvā improvizācija, noizroks, kā arī pat stilizēts hip-hops un metāls. Relatīvi atpazīstami mūziķi – piemēram, itāļu reiva mūzikas dekonstruētājs Lorenco Senni (Lorenzo Senni) vai islandiešu čelliste Hildura Gudnadotira (Hildur Gudnadóttir) – projektā darbojas līdzās plašu atpazīstamību vēl neieguvušiem, taču radoši spēcīgiem vārdiem.

Arī šogad oktobrī gaidāms festivāls Skaņu mežs, un paredzams, ka festivāla programmā tiks iekļauti aptuveni 11 platformas SHAPE mākslinieki.

Projekts darbojas sekojoši: platformas festivāli rīko regulārās tikšanās, un katru gadu kopīgi vienojas par 48 mākslinieku un mūziķu sarakstu; pēc tam katrs no festivāliem uzņemas vismaz deviņus no šiem kopīgi izvēlētajiem māksliniekiem un projektiem prezentēt savos pasākumos. Ir vērts uzsvērt, ka minēto 48 mākslinieku un projektu atlase notiek visai detalizēti, proti, tiecoties uz vienbalsīgu piekrišanu: katra dalīborganizācija izvirza 3 mūziķus vai projektus, un visām pārējām organizācijām par šīm nominācijām ir jābalso. Var teikt, ka SHAPE mākslinieku saraksts ir sava veida pārskats pār novatoriskās mūzikas norisēm no festivālu perspektīvas: tas ir 16 dažādu festivālu kuratorisko komandu sadarbības rezultāts, par kura saturu visi iesaistītie profesionāļi ir mazāk vai vairāk vienisprātis.

Papildus SHAPE mākslinieku koncertiem un izstādēm konkrētajos festivālos noritēs arī izglītojoši pasākumi, kas vērsti kā uz ieinteresētas auditorijas kultivēšanu, tā uz mūziķu un citu profesionāļu redzesloka paplašināšanu, skaidro R. T. Endriksons.

Projekts turpināsies vismaz trīs gadus, un katru gadu tiks radīts jauns mākslinieku saraksts. Festivāls Skaņu mežs dalībai projektā izvirzījis latviešu ekstrēmās datormūzikas komponistu Mārtiņu Roķi un viņa ritmiski orientēto projektu N1L, vācu laikmetīgās mūzikas komponistu Jākobu Ulmanu (Jakob Ullmann), kā arī šveiciešu redukcionisma improvizācijas pārstāvi Kristianu Volfartu (Christian Wolfarth).

Sīkāk iepazīties ar visiem šī gada SHAPE mūziķiem un turpmākajiem pasākumiem var, apmeklējot shapeplatform.eu. Vairāk par Skaņu mežu: skanumezs.lv

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas