Rīgas Domā atklāta mūsdienu ikonu izstāde

0 komentāri

Līdz pat pareizticīgo Ziemassvētkiem janvārī Rīgas Domā izstādē būs aplūkojamas modernas svētbildes, kas gleznotas ievērojot visus ikonogrāfijas kanonus.

Luterāņu mācītājs iesvētīja ikonu izstādi, kas atklāta Rīgas domā. Tas, ka pareizticīgo tradīcijas tiek demonstrētas luterāņu baznīcā, palīdzot tuvināt dažādu konfesiju pārstāvjus.

Doma dekāns Elijs Godiņš atklāj: ”Šīs ir veids, kā mēs varam iepazīties vien ar otra  tradīcijām. Šī ir iespēja nākt šeit gan pareizticīgiem cilvēkiem, un apskatīt šo ikonu izstādi, gan arī luterāņiem, gan tieši domu draudzei iepazīt tieši šo austrumu tradīciju par lielajiem baznīcas svētkiem. Un šīs te konkrētas ikonas.”

Izstādē aplūkojamas ikonas ir uzgleznojuši 9 mākslinieki. Sižeti ir tie paši, kas bija mūsu ēras 5-6 gadsimtā. Mūsdienu ikonogrāfi cenšas saglābāt arī senlaicīgos paņēmienus un materiālus.

”Mēs ievērojam visas senās tehnoloģijas. Mēs gleznojam kā senos laikos. Ar dabiskajiem pigmentiem, viņi saucās olas tempera. Izmantojam īsto zeltu, un koka dēli. Tā kā mēs visu darām kā agrāk,” stāsta ikonogrāfe  Evija Rudzīte.

Ir jāievēro arī kanoni – noteikumi, kuri ir jāievēro gleznojot svētbildes. Tomēr, kā skaidro mākslinieki, tie pieļauj zināmu brīvību, piemēram krāsu un kompozīcijas risinājumos.

Anna Kuzņecova, ikonogrāfe:
Ikona – tās ir lūgšana ar krāsu palīdzību. Es, kā mākslinieks, lūdzos ar krāsu palīdzību. Man nav gluži dota prasme lūgties vārdos, bet gan drīzāk krāsās. Un katru darbu es sāku ar lūgšanu. Ar to, ka es lūdzu Dievu lai viņš man vispār ļauj ar to nodarboties.

Ikona nav portrets, tāpēc vizuālai svētā sejas līdzībai ar prototipu esot otršķirīga nozīme. Mākslinieki ikonu sauc par simbolisko reālismu. Liela nozīme ir apģērbam un atribūtiem. Piemēram, mocekļi vienmēr tiek attēloti sarkanās drēbēs un ar krustiem.

Mūsdienu ikonu izstāde jau pabijusi Zviedrijā, un viena no turienes baznīcām pat nopirka dažas svētbildes sev. Rīgas domā izstāde būs apskatāma līdz 7. janvārim – pareizticīgo Ziemassvētkiem. Dievkalpojuma laikā ieeja šajā izstādē bezmaksas.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas