Rīgas Domā atklāta mūsdienu ikonu izstāde

0 komentāri

Līdz pat pareizticīgo Ziemassvētkiem janvārī Rīgas Domā izstādē būs aplūkojamas modernas svētbildes, kas gleznotas ievērojot visus ikonogrāfijas kanonus.

Luterāņu mācītājs iesvētīja ikonu izstādi, kas atklāta Rīgas domā. Tas, ka pareizticīgo tradīcijas tiek demonstrētas luterāņu baznīcā, palīdzot tuvināt dažādu konfesiju pārstāvjus.

Doma dekāns Elijs Godiņš atklāj: ”Šīs ir veids, kā mēs varam iepazīties vien ar otra  tradīcijām. Šī ir iespēja nākt šeit gan pareizticīgiem cilvēkiem, un apskatīt šo ikonu izstādi, gan arī luterāņiem, gan tieši domu draudzei iepazīt tieši šo austrumu tradīciju par lielajiem baznīcas svētkiem. Un šīs te konkrētas ikonas.”

Izstādē aplūkojamas ikonas ir uzgleznojuši 9 mākslinieki. Sižeti ir tie paši, kas bija mūsu ēras 5-6 gadsimtā. Mūsdienu ikonogrāfi cenšas saglābāt arī senlaicīgos paņēmienus un materiālus.

”Mēs ievērojam visas senās tehnoloģijas. Mēs gleznojam kā senos laikos. Ar dabiskajiem pigmentiem, viņi saucās olas tempera. Izmantojam īsto zeltu, un koka dēli. Tā kā mēs visu darām kā agrāk,” stāsta ikonogrāfe  Evija Rudzīte.

Ir jāievēro arī kanoni – noteikumi, kuri ir jāievēro gleznojot svētbildes. Tomēr, kā skaidro mākslinieki, tie pieļauj zināmu brīvību, piemēram krāsu un kompozīcijas risinājumos.

Anna Kuzņecova, ikonogrāfe:
Ikona – tās ir lūgšana ar krāsu palīdzību. Es, kā mākslinieks, lūdzos ar krāsu palīdzību. Man nav gluži dota prasme lūgties vārdos, bet gan drīzāk krāsās. Un katru darbu es sāku ar lūgšanu. Ar to, ka es lūdzu Dievu lai viņš man vispār ļauj ar to nodarboties.

Ikona nav portrets, tāpēc vizuālai svētā sejas līdzībai ar prototipu esot otršķirīga nozīme. Mākslinieki ikonu sauc par simbolisko reālismu. Liela nozīme ir apģērbam un atribūtiem. Piemēram, mocekļi vienmēr tiek attēloti sarkanās drēbēs un ar krustiem.

Mūsdienu ikonu izstāde jau pabijusi Zviedrijā, un viena no turienes baznīcām pat nopirka dažas svētbildes sev. Rīgas domā izstāde būs apskatāma līdz 7. janvārim – pareizticīgo Ziemassvētkiem. Dievkalpojuma laikā ieeja šajā izstādē bezmaksas.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas