Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvo Orvela 1984

0 komentāri

Šodien, 5. decembrī, Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvo iestudējums – utopiska realitāte, kā to nosaukusi režisore Laura Groza-Ķibere, – 1984, kurai par pamatu ņemts Džordža Orvela izcilais romāns ar tādu pašu nosaukumu, informē teātra pārstāve Zanda Borga.

Orvels savā darbā ir aprakstījis kādu lielvaru, kura ilgojas pēc būtiskas pasaules teritoriālās pārdales un vienas, nemainīgas un nepastrīdamas patiesības ieviešanas un absolutizēšanas. Cilvēki dzīvo nepārtrauktās bailēs no tā, ka viņus novēro Lielais Brālis, kurš viņus var sodīt jebkurā mirklī, lai, nežēlīgi spīdzinot, pārliecinātu par vienīgo patiesību.

Režisore jau vairākās intervijās atzinusi, ka Orvela daiļrade viņai ir tuva, tāpēc vēlējusies to aktualizēt arī uz skatuves un iepazīstināt ar šo autoru, vai dot iespēju atkal satikšanās prieku Orvela daiļrades pārzinātājiem.

L. Grozas-Ķiberes režijā tapusi futūristiska izrāde par indivīda iekšējo un ārējo brīvību. Režisore radījusi alternatīvu realitāti un vidi, kurā mīt Orvela varoņi, galvenās lomas atvēlot Egonam Dombrovskim (Vinstonam Smitam) un Agnesei Jēkabsonei (viņa mīļotajai Džūlijai).

”Man pašai vissvarīgākais šīs izrādes sakarā ir tieši brīvības jēdziens,” stāsta L.Groza-Ķibere. ”Un arī Orvels skarbi raksta, ka tad, ja cilvēkam ir jāizvēlas starp laimi un brīvību, viņi pārsvarā vienmēr izvēlas laimi. Un diemžēl tie, kuriem svarīgāka ir brīvība, tiek salauzti,” viņa piebilst.

Iestudējums ir vizuāli iespaidīgs, tehniski sarežģīts un domāt rosinošs, kā atzinis E. Dombrovskis ”vēl nekad neviena izrāde man nav likusi tik daudz domāt gan par sevi, gan apkārt notiekošo.”

Izrādē piedalās arī Gatis Maliks, Leons Leščinskis, Anda Albuže, Viktors Ellers, Edgars Ozoliņš, Sandis Pēcis, Terēze Laukšteina un Normunds Kalniņš.

Izrādei oriģinālmūziku radījis Kārlis Auzāns, scenogrāfiju – Mārtiņš Vilkārsis, kostīmus – Ilze Vītoliņa, horeogrāfiju – Liene Grava, gaismu partitūru – Mārtiņš Feldmanis, video – Andris Vētra.

Romāna dramatizējumu veikuši britu autori Roberts Aiks un Dankans Makmillans.

Izrādē skarto tēmu dēļ, to nav ieteicams apmeklēt skatītājiem līdz 14 gadu vecumam, jo tajā skaudri atklāts, ka cilvēkus var iznīcināt ne tikai fiziski, bet arī morāli. Iestudējumu iespējams noskatīties arī 6. un 14. decembrī, kā arī 16. janvārī.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas