Arsenālā notiks saruna par Vilhelmu Purvīti

0 komentāri
Arsenālā notiks saruna par Vilhelmu Purvīti
Vilhelms Purvītis. Pavasara ūdeņi (Ledus iet). 1930–1935. Kartons, eļļa. Foto: Normunds Brasliņš

Ceturtdien, 4. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā, Torņa ielā 1, 2. stāvā, notiks sarunu vakars, veltīts Latvijas glezniecības vecmeistaram Vilhelmam Purvītim. Muzeja īpašie viesi būs Latvijas mākslas vēstures institūta pētniece Dr. art. Kristiāna Ābele un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Dr. art. Kristīne Ogle.

Vilhelms Purvītis (1872–1945) bija spožs sava laika mākslinieks un mākslas pedagogs, kurš guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī. Būdams gudrs un tālredzīgs kultūrpolitiķis, viņš aktīvi atbalstīja jaunos māksliniekus un atklāja daudzus turpmākajos gados Latvijas mākslā īpašu vietu ieguvušus talantus. Vilhelma Purvīša vārds Latvijas mākslas vēsturē un plašākas sabiedrības apziņā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi. Tieši tāpēc mūsdienās lielākā balva profesionālās vizuālās mākslas jomā Latvijā, kas tiek piešķirta par izcilāko sniegumu divu gadu periodā, ir Purvīša balva.

Pēdējo nedēļu – līdz 7. decembrim – izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā apmeklētāji var iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Mākslas zinātnes nodaļas sadarbības projektu Mākslas galaktika, kurā centrālo vietu ieņem latviešu glezniecības klasiķa Vilhelma Purvīša darbs Pavasara ūdeņi (Ledus iet). Jāatzīmē, ka pavisam muzeja krājumā atrodas gandrīz 150 mākslinieka darbi, un šī ir tā retā reize, kad konkrētā glezna ir pieejama publiskai apskatei.

Agrā pavasara aina gleznota laikposmā no 1930. līdz 1935. gadam, kad Purvītis vēl pildīja rektora pienākumus un vadīja Dabasskatu meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā. Izdevniecības Neputns tapušajā grāmatā par Vilhelmu Purvīti (2014) mākslas zinātnieks Eduards Kļaviņš raksta, ka 20. gadsimta 30. gados gleznotājs turpinājis variēt reiz izveidoto ”latviskās ainavas” kanonu, kas Latvijas plašākas sabiedrības apziņā pārstāv ”purvītisku” un vienlaikus neapstrīdami nacionālu ainavu, tomēr salīdzinājumā ar ”neoklasicisma” posmu ir pamanāmas atšķirības – krāsas kļuvušas spilgtākas un kontrastainākas, jūgendstila viļņveidīgais ”bioloģiskā romantisma” stilizācijas īpatsvars vājinājies, toties biežāk izmantots taisnu, slīpu, zigzagveidīgu virzienu ritms laukumu robežās un triepienos. Tieši vitālais otas triepiens un košā krāsu palete, kas dominē pavasara motīva kompozīcijā, kalpoja par izšķirošo faktoru, lai darbs kļūtu par Saules simbolisku reprezentāciju jauno studentu veidotajā izstādē.

Lai sniegtu muzeja apmeklētājiem pēc iespējas daudzpusīgāku informāciju par vecmeistara personību un radošo mantojumu, uz vakara sarunu Arsenālā ir uzaicināta LMA vieslektore, Latvijas mākslas vēstures institūta pētniece Dr. art. Kristiāna Ābele, kura pastāstīs par Vilhelma Purvīša mākslinieciskās daiļrades sākumposmu. Savukārt par gleznotāja darbību saistībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju būs iespējams uzzināt no LMA asociētās profesores Dr. art. Kristīnes Ogles.

Dalības maksa: pieaugušiem – 1,42 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 0,71 eiro. Pirms pasākuma apmeklētājiem ir iespēja apskatīt LNMM izstāžu zālē Arsenāls notiekošās izstādes Saules sistēmas perspektīva un Mākslas galaktika, iegādājoties ieejas biļetes saskaņā ar cenrādi.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas