Pieminot Ilmāru Blumbergu, LNMM atklās izstādi Visu laiku snieg

0 komentāri

No 26. februāra līdz 29. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā būs skatāma Ilmāra Blumberga (1943–2016) piemiņas izstāde Visu laiku snieg, informē LNMM pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.

Mākslinieks Ilmārs Blumbergs mūžībā aizgāja 11. februārī. Izcils mākslinieks. Liela personība. Tādas rodas reizi gadsimtā. Ikvienam, kuram bija tā laime savā mūžā sastapt Blumbergu, sadarbība ar viņu atstāja dziļas pēdas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Par mākslas galvenajām tēmām Ilmāram Blumbergam kļuva mīlestība, nāve un Dievs, – tā meistars pats sacīja. Tagad viņš piedzīvojis visas. Tās māksliniekam bija vajadzīgas, lai dzīvotu un labāk saprastu dzīvi.

Ilmāra Blumberga darbos ir iešifrētas zīmes un vārdi. Kalpotāja tēls. Vērotāja tēls. Vienstūris – viņa bezgalības simbols. Maksimas ”Viss ir viens”, ”Tat Tvam Asi”, ”Nav beigu”. Viņš ticēja, ka dzīve ir process – ceļš, kuram nav beigu. Savu pēdējo lielo izstādi Arsenālā viņš nosauca Es nemiršu. Tā bija doma par pārdzimšanu. Samsāras rats.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, pieminot Ilmāru Blumbergu, izstāda ciklu Visu laiku snieg, pie kura mākslinieks strādāja divdesmit gadus. Trīsdesmit piecu gleznu sērijā mēs varam iepazīt pusgadsimtu vienas personības likteņgaitās un izdzīvot Latvijas vēsturi no staļiniskā režīma deportācijām līdz neatkarības atgūšanai.

Foto

Visu laiku snieg ir autobiogrāfisks vēstījums, kas sākas ar Sibīrijas pieredzi. 1949. gadā Ilmāra Blumberga tēvs leģionārs tika izsūtīts, bet, kaut arī 1950. gadā termiņš beidzās, viņu neatbrīvoja – aizsūtīja tālāk uz mūža nometinājumu Tjuhtetā. Māte ar mazo Ilmāru devās pie tēva uz Sibīriju. Cikla vizuālajā attīstībā notiek autora apziņas plūsmas un dramatisku dzīves fragmentu montāža. Personiskās dzīves traģiski un emocionāli notikumi savijas ar Latvijas vēstures lappusēm. Bērna pasaules redzējums, vecāku cīņa par izdzīvošanu, turpmākie padomju gadi un astoņdesmito gadu politiskā aktīvisma epizodes izved skatītāju cauri dažādiem nozīmīgiem posmiem radošās personības tapšanā. Bērnībā iepazītā Sibīrija, kas redzama ciklā Visu laiku snieg, māksliniekam ir devusi sapratni par dzīvi un nāvi, pacietību un mīlestību, vēlēšanos un piepildījumu. Šis cikls ir monumentāla vēsturiska sāga, balstīta personiskā pieredzē.

Ar ekspozīciju apmeklētāji varēs iepazīties LNMM izstāžu zālē Arsenāls, Torņa ielā 1, 2. stāvā, no 26. februāra līdz 13. martam un no 1. aprīļa līdz 29. maijam.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas