Dainu skapis tagad apskatāms ikvienam

0 komentāri

Šogad aprit 135 gadi kopš tapis Krišjāņa Barona Latvju dainu skapis. Latviešu garīgās kultūras simbols jau gandrīz pusgadu atrodas jaunajā mājvietā – Gaismas pilī. Atšķirībā no savas iepriekšējās mājvietas – Zinātņu akadēmijas – tagad tas ir publiski apskatāms. Līdz šim iespēja klātienē sastapties ar vēsturi bija gandrīz tikai pētniekiem.

Latviešu folkloras krātuves pētnieki pret Dainu skapi izturas ļoti rūpīgi. Tam ir pielāgota speciāla stikla kamera. Tieši Dainu skapim paredzētajā glabātuvē ir īpašs klimats – gaisa temperatūra ir +16 grādi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

No saviem 135 gadiem ilgāko laika posmu – 51 gadu – Krišjāņa Barona izlolotais Dainu skapis pavadījis Latvijas Zinātņu akadēmijā, kur tas galvenokārt kalpoja par izpētes objektu Literatūras, folkloras un mākslas institūta speciālistiem. Toties tagad Gaismas pilī tas apskatāms ikvienam.

Skapis tika gatavots pirms 135 gadiem Maskavā pēc Barona paša zīmēta rasējuma brīdī, kad Dainu tēvam kļuva par grūtu sakārtot apkopoto materiālu. Līdz skapja izgatavošanai folkloras bagātība tika glabāta cigarešu papīra kastītēs. Lai paciņas ar dainām neizjuktu, savu ieguldījumu deva arī Barona sieva Dārta – viņa sašuva speciālās lentītes ar āķīšiem. Uz katras skapja atvilktnītes uzrakstīti dziesmu tipu numuri pēc Latvju Dainām, atzīmēti arī izdevumu sējumi.

”Skapis nav nedz grezns, nedz milzīgs, parasti visi brīnās – nu ko tad tik maziņš!? Skapja nozīme ir simboliska, jo tas bija kultūras pierādījums, ka latviešiem ir kaut kāda senatne, viņi tiesīgi saukties par tautu, nevis būt tikai zemāka sabiedrības šķira, kāda tā bija līdz tam,” norāda Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves zinātniskais asistents Aldis Pūtelis.

Dainu skapis jau 14 gadus iekļauts UNESCO programmas Pasaules atmiņa reģistrā. Pirms nepilniem 20 gadiem sāka Dainu skapja satura skenēšanu, katra lapiņa saglabāta atsevišķā datnē. Pirms deviņiem gadiem šo darbu pabeidza. Tuvākajā laikā digitālajā Dainu skapī plāno veikt uzlabojumus. Barona dainas joprojām tiek uzskatītas par paraugu folkloras materiāla sistematizēšanā. Patlaban zinātnieki nodarbojas ar dainu sakārtošanu atkārtotam akadēmiskajam izdevumam.

Vairāk skaties videosižetā!

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas