Arhitekts dalās pārdomās par romantisko un laisko Vīni

0 komentāri
Arhitekts dalās pārdomās par romantisko un laisko Vīni
Foto: Flickr.com/R. Halfpaap

Tev noteikti jāizlasa

Vīnes pulss ir tik organizēts, tā ir tik tīra un kārtīga, ka nereti to dēvē par omīšu un snobu pilsētu. Taču aiz pompozās fasādes un aiz pilsētas paša centra slēpjas īstā Vīne – romantiska, demokrātiska, laiska un baudkāra. Un Vīne, izrādās, ir vīriešu mīlēta pilsēta. Savās pārdomās par Vīni dalās arhitekts Mārtiņš Pīlēns, kurš šajā lieliskajā pilsētā nodzīvojis gadu. 

Uz Vīni var aizvest gan mammu, gan mīļoto, gan savus studiju biedrus. Šī pilsēta ir kompakta, ļoti kārtīga, tīra, ar izcilu infrastruktūru. Sabiedriskā transporta sistēma ir tik lieliska, ka īsā laikā ar tramvaju vari nonākt jebkurā pilsētas galā. Dzīvojot Vīnē, man bija ļoti ērti. Un tas nav mazsvarīgi. Ir daudz kur nācies būt, bet Vīne ir visērtākā pilsēta. Gada laikā man ne reizes neradās vajadzība pēc automašīnas. Pieņemu, ka ceļotājam tas ir vēl svarīgāk – būt pilnīgi neatkarīgam un nezaudēt komfortu arī bez automašīnas. Vīnē es iekāpju tramvajā, aizbraucu līdz galapunktam un dodos uz kalniem, parku, kādu stilīgu rajoniņu vai lielo Vīnes kapsētu. Vīnē viss ir tieši pusstundas attālumā – kalnu slēpošana, pastaigas dabā, vīna dārzi un vizināšanās ar laivu ezerā.

Vīnes centrs nav visa Vīne – to nu noteikti vajadzētu iegaumēt. Vīne man nesaistās ar Pirmo rajonu jeb Cirku, kā rajonus sauc austrieši. Pirmajā rajonā var pagrozīties ceļojuma pirmajā dienā, lai izbaudītu grandiozo iespaidu un ievilktu ķeksīti obligātajā programmā. Taču tad – no Pirmā rajona prom! Mana Vīne ir visa pārējā pilsēta, kuru esmu izbraukājis ar tramvajiem nedēļas nogalēs. Mani mīļākie rajoni ir Piektais un Septītais, tie atrodas tieši blakus centrālajam. Šie rajoni nav sabojāti arhitektūras ziņā – vecās mājas nav izķēmotas ar plastmasas logiem un citām modernizācijas parodijām. Tur ir vecas, skaistas mājas, kas ir apdzīvotas un tāpēc dzīvas. Ar skaistiem iekšpagalmiem, kuros var slēpties veseli botāniskie dārzi. Interesants ir Sešpadsmitais rajons, ko apdzīvo turki, tāpēc tur ir mazi, eksotiski tirdziņi, kuros var nopirkt izcilas garšvielas. Apburoši ir Heuriger rajoni piepilsētā – Vīnes vīndaru mājas ar kafejnīcām. Tās ir ielas ar fantastisku noskaņu. Vasarā galdi ir uzklāti ārā, ziemā – iekštelpās. Katrā ir vienas šķirnes vīns un siltie ēdieni. Tu staigā no vienas mājas uz nākamo, degustējot vīnus plecu pie pleca gan ar premjerministru, gan indonēziešu studentiem. Manis iecienītākais Heuriger rajons ir Astoņpadsmitais, kurā varu pavadīt visu dienu. Vīnē es pirmo reizi sapratu vīnu. Sāku interesēties par austriešu vīniem un biju ļoti pārsteigts, ka pašā pilsētā ir sava vīna apelācija. Pirmie vīna kalniņi atrodami divdesmit piecu minūšu attālumā no centra, tur aug pilsētas vīns. Tie ir Gemischter Satz – lauki, kur vienkopus aug rīslinga, Sauvignon Blanc un vēl citas šķirnes un paši vīndari nemaz nezina, cik kuru vīnogu viņiem tur ir. Un par to arī nesatraucas – novāc visu vienlaikus un dara vīnu. Austrieši ir atvērti un ļoti mierīgi, viņi nesteidzas un, šķiet, ne par ko nesatraucas. Tas piestāv Vīnes aristokrātiski bohēmiskajai gaisotnei. Vīnieši labprāt velta laiku sev un patīkamai nekā nedarīšanai, šai ziņā viņiem nav nekādas līdzības ar precīzajiem, nervozajiem vāciešiem. Kāds ir īsts vīnietis? Lepns, augstprātīgs, ļoti relaksēts. Bieži vien tērpies samta biksēs un zaļganā velveta vestē, kas ir tradicionāls un mazliet komisks apģērbs, bet tiešām piestāv Vīnei. Pats vīnietis nebūs tas, kurš pirmais ar tevi meklēs kontaktu. Un tāda ir arī Vīne. Tā tevi nesaņem atplestām rokām. Tai piemīt noslēpums un pašpietiekamība, Vīnei jātuvojas pamazām, uzmanīgi.

Vīne man saistās ar zaļas zāles un ūdens smaržu, jo tur ir tik daudz parku, upe un kanāls. Vasarā Vīnē valda pludmales gaisotne, jo parki ir pielāgoti brīvai atpūtai dabā – ar sauļošanos, piknikiem un laiskošanos. Vīnes centrā atrodas muzeju kvartāls, kura lielais iekšpagalms vasarās pārvēršas par pilsētnieku kopēju viesistabu zem klajas debess. Tā ir pasāža ar ielas mēbelēm, kuras jebkurš drīkst lietot. Cilvēki ēd, lasa grāmatas, atpūšas. No Vīnes muzejiem man mīļākais ir Mākslas vēstures muzejs, jo tā ir ārkārtīgi gracioza ēka – visa marmorā, ar neticami augstiem griestiem. Tur var arī nobaudīt kafiju un glāzi vīna, pirms apstaigā vienu no ekspozīciju zālēm. Šo muzeju iesaku ne tik daudz mākslas kā pašu telpu un gaisotnes dēļ. Vīnē noteikti ir vērts apskatīt slavenā austriešu arhitekta Ādolfa Losa radītās celtnes un Loos bāru pašā pilsētas centrā, kur redzams, kā mazos kvadrātmetros iespējams radīt grandiozu iespaidu. Tieši pretī ķeizara pilij Ādolfs Loss savulaik uzbūvēja bankas ēku kā protestu ķeizaram. Jaunā ēka bija modernās arhitektūras paraugs. Un ķeizaram šī celtne likās tik atbaidoša, ka viņš pavēlēja aizmūrēt pils logus, no kuriem pavērās skats uz banku. Šo stāstu un vietu iesaku iezīmēt Vīnes apceļošanas kartē. Visbeidzot – Vīnē noteikti jādodas uz Naschmarkt. Pirmkārt, tas ir skaists tirgus. Otrkārt, tur ir ļoti labas ēstuves – salātu bāri, vīna bāri, garšīgs un svaigs ēdiens.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas