Ieteikumi, ko Tev apskatīt septiņu pakalnu pilsētā – Stambulā

1 komentārs
Ieteikumi, ko Tev apskatīt septiņu pakalnu pilsētā – Stambulā
Foto: Flickr.com/dmytrok

Tev noteikti jāizlasa

Pēc ģeogrāfiskā novietojuma Stambulai nav līdzinieku: tā atrodas vienlaikus divos kontinentos – Eiropā un Āzijā, ir celta uz septiņiem pakalniem un to apskalo trejādi ūdeņi – Marmora jūra, Bosfora šaurums un Zelta rags. Pilsēta – dārgakmens. Ne vien skaista, bet arī bagāta –  ar dabu, cilvēkiem un vēstures mantojumu.

Nieka triju stundu lidojums no Rīgas, un nokļūsiet citā pasaulē, kuras tradīcijas balstās ne vairs Eiropai raksturīgajā kristīgajā pieredzē, bet islāmā. 99% turku ir islāmticīgi. Tā, piemēram, dodoties uz Stambulu atpūtas braucienā, rītus var nākties sākt neplānoti agri, jo jau piecos gaisu pieskandinās islāma kalpotāju saucieni uz lūgšanām, kuri atskan vairākas reizes dienā. It kā ar to vēl nebūtu gana, aicinājumi tiek atskaņoti arī mikrofonos, lai nevienai ausij nepaslīdētu garām. Atbilstoši reliģijas tradīcijām sieviešu ģērbšanās stilu var raksturot kā ļoti korektu un konservatīvu – parasti tas ir garš tērps un atbilstoša galvassega. Turklāt, izrādot cieņu Allāham, musulmaņu dievnamos ieeja visiem ir basām kājām.

Sultanahmetas mošeja

Vēsturisko Stambulas daļu – Sultanahmetas rajonu – kā apmešanās vietu izvēlamies apzināti. Tās lielākā priekšrocība – šeit dažu kilometru robežās atrodas teju visi ievērojamākie pilsētas apskates objekti. Te visi tirgo visu! Tiklīdz kārām acīm esi aizvilcis sevi garām neprātīgi smaržojošam, sulīgi sarkanam arbūzam, ko turpat – tramvaja sliežu malā – uz ratiņiem servē izveicīgs turks, tavu uzmanību piesaista bizantiski krāšņas veikala vitrīnas ar suvenīriem. Ja nebūsi gana uzmanīgs un kaut ar acu skatienu reaģēsi uz tirgotāju uzsaucieniem, nekavējoties tiksi ievilkts tādā andelē, no kuras nebūs iespējams izkļūt vairāku kvartālu garumā. Nepamanīti paiet garām Zilajai mošejai nav iespējams – ēkas pēkšņi pašķiras, veikalu drūzma pierimst, un mūsu priekšā ir kastaņās slīgstošs parks ar priecīgi čalojošu strūklaku. Aiz tās jau vīd sešu minaretu siluets – nepārprotama Osmaņu impērijas varenākās mošejas atpazīstamības zīme. Savulaik tieši Sultanahmetas mošejas iekštelpu dekorēšanai tika veikts lielākais pasūtījums rūpnīcas vēsturē – 21 043 zili balti glazēti keramikas gabaliņi visneiedomājamākajos rakstos. Mošejas apmeklējumam izvēlamies priekšpusdienu. Pateikt, ka katra dievnamā pavadītā minūte bija divu nācienu vērta, būtu nepateikt neko. Mošejas kupolu un puskupolu iekšpusi, sienas, griestus, balkonus, visu, ko vien aizsniedz skatiens, rotā fascinējoši ornamenti, ko savos slavenajos keramikas dekoros uzbūruši senie Iznikas meistari. Zili baltā toņkārta, protams, ir dominējoša, to bagātīgi papildina zeltīti un sārti raksti, kas savijušies pasakaini greznās arabeskās. Izejot no mošejas, atstājam dažas liras ziedojumu vācējam. Katra naudaszīme nekavējoties tiek iereģistrēta, pretī izsniedzot biļeti. Tā, lūk!

Svētā Marija!

Svētās Sofijas katedrāle atrodas tieši iepretī Zilajai mošejai. Faktiski visa ļaužu plūsma virzās no vienas uz otru, tāpēc abu dievnamu apmeklējumu ir lietderīgi plānot kopā. Milzīgā celtne ir pamanāma jau pa gabalu. Majestātiskā būve ir tik grandioza, ka tuvojoties kājas pašas palēnina tempu. Murdoņu pastiprina no skaļruņiem dzirdamie muedzinu dziedājumi, aicinot uz lūgšanām. Patiesībā šī ir vieta, no kuras negribas doties prom, vien piesēst uz kāda soliņa, ieelpot kastaņu smārdu, kas uzvirmo no turku pārvietojamajām minikrāsniņām, un izbaudīt īpašo gaisotni. Dievnama patiesos apmērus palīdz apjaust fotoaparāts – lai pret kuru katedrāles daļu vērstu objektīvu, iespējams aptvert vien mazu nieku. Tiesa, fotografēšanai traucē arī tas, ka teju ceturtā daļa iekštelpu ir pieblīvētas ar sastatnēm – ēkas interjers pakāpeniski tiek rekonstruēts. Ielūkojamies arī katedrāles otrajā stāvā – tieši no šejienes skatam paveras visa ēkas grandiozitāte. Īpašas izjūtas garantē jau pats kāpiens, ko pareizāk būtu dēvēt par gājienu, jo pašu kāpņu nemaz nav – augšup pa senlaicīgām mūra ejām ved nodilušām akmens plāksnēm izlikti līkloču celiņi. Pirms izejat no katedrāles ēkas pa milzīgajām, vērts apstāties un pamest skatienu atpakaļ. Tieši te, pie griestiem, ir apbrīnojama viena no ievērojamākajām dievnama mozaīkām, kurā attēlota Jaunava Marija ar imperatoriem Justiniānu un Konstantīnu.

Kristāla kāpnes

Visi ceļveži kā viens apgalvo, ka greznībā nepārspējama ir Dolmabahčes pils. Šī skaistā pils izvietojusies Bosfora šauruma krastā un no malas visērtāk ir aplūkojama, braucot ar kuģīti ekskursijā pa Bosforu (šī jau pati par sevi ir viena no jaukākajām Stambulas apskates iespējām). Stāsta, ka pils celtniecībā ir izlietotas 14 tonnas zelta un 40 tonnas sudraba, nemaz nerunājot par marmoru, kristālu un zīdu. Lai aplūkotu pili klātienē, jārezervē pietiekami daudz laika, jo līdz ar centrālo rindu, ko nāksies izstāvēt, lai tiktu pils pagalmā, būs vēl vairākas citas uz iekštelpām, kas še apmeklējamas tikai gida pavadībā. Pusstundas laikā teju simts cilvēku pūlis tiek virzīts cauri pils galvenajām zālēm. Neizklausās vilinoši? Bet kur vēl citur pasaulē būs iespēja izbaudīt kāpienu pa kristāla kāpnēm? Ievērības cienīgi ir arī pils iekštelpu un griestu gleznojumi – to radīšanai pieaicināja māksliniekus no Itālijas un Francijas. Saldais ēdiens pilī ir pēdējā – Ceremoniju – zāle, kuras centrā rotājas milzu lustra, kas sastāv no 10 000 kristāla piekariņiem. «Sievietes man vienmēr jautā, kā mēs šo lustru tīrām,» smaidot stāsta šarmantais gids, «un es viņām atbildu, ka lustra tiek mazgāta reizi piecos gados un sešiem vīriem tas aizņem pusotru mēnesi…»

1 komentārs

TOP komentāri

  • Inuta (@Inuta)
    0

    Inuta (@Inuta)

    Žēl, ka tik maz ieteikumu un žēl, ka tik neprecīza/maldinoša informācija. Mošejās nav jāiet basām kājām (Zilajā mošejā ir jānovelk vien apavi), un sievietes konservatīvi ģērbjas vien viskonservatīvākajos Stambulas rajonos. Bez Sultanahmet tūristu rajona Stambulā ir vēl ļoti daudz citu rajonu un skaistu, interesantu vietu ko apskatīt. Tur var ieraudzīt pavisam atvērtus, mūsdienīgi ģērbtus cilvēkus, kas necenšas kaut ko par visu varu notirgot. Piemēram, Taksim rajonā turku sievietes ģērbjas pat atklātāk, nekā dažs labs tūrists no Latvijas. Lūgšanas absolūti nav vienmēr 5 no rīta, agrākais, un tikai jūnijā, 5:24. Pirmā lūgšana ir saulei lecot, un tikai vasaras vidū tā lec tik agri. Ziemā, kā tagad, tā ir ap 7:00.

    18.02.2015 11:26

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas