Iepazīsti Dienvidāfriku – tās spožumu un postu

0 komentāri
Iepazīsti Dienvidāfriku – tās spožumu un postu
Foto: Flickr.com/StormSignal

Tev noteikti jāizlasa

“Diez vai kādā dzīves posmā pati būtu lēmusi doties uz Āfrikas kontinentu (neskaitot pieejamās izklaides Ēģiptē), bet tam, ka turp kādreiz braukšu mācību nolūkos, iepriekš neparko neticētu. Tā, redz, vismaz vienu reizi arī man izdevies uzkāpt uz nejaušības grābekļa, kura sitiens pa pieri bija lielisks un piedzīvotais ierindojams pie spilgtākajiem ceļojumiem dzīvē,” tā stāsta Agnese Strazda par savu piedzīvoto Dienvidāfrikā. 

Studijas Stellenboshas (Stellenbosch) universitātes Biznesa skolā, kas ir viena no labākajām biznesa augstskolām Āfrikā, man bija mini maģistra kurss biznesa vadībā kopā ar Rīgas Biznesa skolas studentu grupu. Pieņemu, ka atvaļinājuma un ceļošanas laikā cilvēki kā primāro nodarbi neizvēlēsies mācības, tai pašā laikā pārliecinājos – tas ir ļoti praktisks veids, kā apgūt labāko no attiecīgās valsts, jo pasniedzēji pārstāvēja dažādas biznesa jomas, bija iespēja no pirmavotiem uzzināt, kā funkcionē valsts un kā tā tiek pārvaldīta. Tās bija nepilnas divas nedēļas, kurās veiksmīgi sadalījām laiku starp studijām un dabas, sadzīves, jūras velšu un vīna baudīšanu.

Bagātie arī raud

Bijusī britu un holandiešu kolonija. Protams, Nelsona Mandelas loma cilvēktiesību ievērošanas veicināšanā. Vēl 11 valsts valodas. Verdzība, aparteīds jeb balto un melno nodalīšana, pirmās demokrātiskās vēlēšanas 1994. gadā (ko ar lepnumu šeit akcentē gan baltie, gan melnie). Oficiāli cīņa par melno tiesībām ir izcīnīta. Vergu nav. Melnie var iet balto rajonos, teorētiski – arī viņu skolās. Tomēr nemainīgi lielāko daļu mazkvalificētā darba paveic melnādainie. Visi fakti, ko jau zināju vai atklāju no jauna, pakāpeniski ļāva likt kopā puzli un veidot savu Dienvidāfriku tieši tik krāsainu, kāda tā ir pašlaik. To, ka valsts ekonomika attīstās pietiekami dinamiski, sākumā nav viegli pieņemt, jo atkal stereotipi – tur taču tikai nabadzība, tuksneši, bezcerība! Keiptauna vien ir lielisks piemērs tam, kā Dienvidāfrikas nabadzība, kuras tur netrūkst, mijas ar pārticību un pārsteidzošu krāšņumu. Āfrikas kontinentā Dienvidāfrika ir bijusi viena no straujāk augošajām ekonomikām, iekļūstot pasaules TOP trijniekā vairākos ekonomikas attīstībai svarīgos rādītājos. Visiespaidīgākie ar biznesu saistītie stāsti ir par to, kā lielais kontinents attīsta mobilo sakaru tīklu. Izskatās, ka, pirms mums būs pilnībā ieviests G4, Āfrikā būs jau G5. Pārsteidzoši ir tas, ka atšķirībā no Latvijā piekoptās pieejas meklēt tikai naudīgos klientus, Dienvidāfrikā, ņemot vērā lielo iedzīvotāju skaitu un lielākajā daļā ierobežotos vai pat kritiski zemos ienākumus, uzņēmēji domā, kā strādāt ar šo auditoriju. Varētu likties savtīgi – pelnīt uz nabadzīgajiem, bet arī mazturīgajiem jāmazgā drēbes, jāpērk elektrība un jāvar atļauties sazvanīt radiniekus. Trīs lielākās problēmas, ar ko saskaras Dienvidāfrika, – alkoholisms, HIV un augstais bezdarba līmenis. Alkoholismu mazina ar tirdzniecības ierobežojumiem veikalos: svētdienās to nevar nopirkt vispār, darbadienās līdz pulksten 18. Divu nedēļu laikā, kamēr tur pabijām, vīnus iepirkām dažādās vīna darītavās, līdz ar to šī mums bija informatīva ziņa. Attiecībā uz HIV izplatību situācija ir sarežģīta. Lai arī valsts cenšas nodrošināt jauniešus un nelabvēlīgo grupas ar prezervatīviem, to izmantošanai, pēc pašu vārdiem, traucē alkohols, jo, kad lietots otrais, tad prāts vairs nestrādā un pirmā lietošana aizmirstas.

Afrikāņu jumis

Mēs neapšaubāmi bijām ļoti pieklājīga un daudz brīdināta ceļotāju grupa, kas visur turējās kopā, un daudz izaicinājumu vietējiem nemetām. Atceros, ka pirmajā vakarā, iebraucot Stellenboshā, mēģinājām noorientēties, cik droši ir vakarā staigāt apkārt. Bijām saklausījušies nostāstus par to, ka apzags, durs ar nažiem. Visa mūsu studentu grupa cītīgi apņēmās skriet rīta krosiņus  kopā, lai drošāk. Pirmajā dienā grupiņās skrēja gandrīz visi. Jā, nedaudz pastiprināta nopētīšana, garāmejot kāds tev kaut ko nobubina, bet visādi citādi – normas robežās. Kad satumsa – pirmoreiz apmeklējot klubu (atkal izlūkos), joprojām daļa mūsu kompānijas devās grupās. Kā mēs spējām apvienot mācīšanos un kontinenta baudīšanu? Godīgi sakot, balanss bija perfekts. No rīta līdz pusdienai lekcijas ar vērtīgu informāciju, dienas otrajā pusē – vīna darītavu un citu ražošanas uzņēmumu apmeklēšana. Un tad – vakara programma. Mūsu gadījumā tā bija gan dienas pārskata sagatavošana par dienā redzēto un klausīto mūsu studiju programmai, gan vakariņošana un dažādu izklaides vietu apmeklēšana, kas bieži vien bija veltīta autentisku vietu apgūšanai. Vienu no tādiem vakariem, kas spilgti palicis atmiņā, piedzīvojām kādā brīvdabas restorānā. Jūras veltes kombinācijā ar afrikāņu mūziku, ko uz īpašas skatuves izpildīja kāda afrikāņu grupa, lika mums mesties deju ritmos līdz ar iezemiešiem. Vakariņu laikā piedzīvojām arī lielisku pārsteigumu, kad vietējie citu pēc cita mūs iepriecināja ar sejas apgleznošanu. Gan daiļā dzimuma pārstāves, gan arī puiši tika pie afrikāņu rūsiņiem, zalkšiem un jumjiem, ko nemazgājām nost līdz nākamajam rītam.

Nabagu ciems Latvijas lielumā

Vēl kāda jauna pieredze, ko man nesa Dienvidāfrika, – vaigu vaigā ieraudzīt realitāti, kam vārds ir taunšips (township). Šo terminu dzirdēju pirmo reizi, un tā nav nekāda pilsēta uz kuģa, bet gan apzīmējums nabadzīgo rajoniem, kuros no kokiem un šīferiem saslietās būdās dzīvo nācijas nabadzīgie. No visiem 45 miljoniem iedzīvotāju ap 60% ir tādu, kas dienā iztiek labi ja ar diviem dolāriem. 99% mazkvalificētā darba veic melnādainie, kas gan paši bieži vien atzīst, ka viņiem patīk šortkats jeb vieglākais ceļš dzīvē. Lielākais šāds taunšips iedzīvotāju ziņā divarpus reižu pārsniedz Latvijas izmērus. Man bija iespēja pusi dienas pabūt otrajā lielākajā šādā rajonā Kaličijā. Par to vēstīja apartamentos atrastais buklets, kur šī vieta bija atzīta par redzēšanas vērtu. Ja par tās apmeklēšanu jautātu kādam tūrisma birojam, visticamāk, viņi neieteiktu mums nekur doties, jo šādi izbraucieni var būt arī bīstami. Tā teikt, nepliviniet sarkanu lupatu bullim gar acīm! Bet mēs tomēr nolemjam turp doties. Ir ceļojuma pēdējā diena, un vēlamies redzēt, par kādu nabadzību visu laiku tiek skandināts. Tad nu sazināmies ar Mzū, puisi, kurš ir šīs nabadzīgo pilsētas iedzīvotājs un vienlaikus arī tūres idejas autors. Jā, viņš mums atbrauks pakaļ un uz turieni aizvedīs. It kā bailīgi, bet ne tik, lai atteiktos no šīs idejas. Vienojamies, ka mēģināsim ģērbties neuzkrītoši, lieko atstājot mājās. Bija vienīgā lietainā diena, un tas deva papildu drūmumu un dramatismu tai nabadzībai, kuru galu galā redzējām. Atbraucot uz Kaličiju un pakāpjoties pakalniņā, paveras horizonts (kā no Turaidas pils torņa), un teritorijā, ko redzi, satilpst divi miljoni cilvēku, kur vidēji 10 m2 mājiņās katrā sadzīvo 8–12 cilvēku ģimene. Mzū ir noorganizējis, ka varam ieiet kādā būdiņā, ko viņi sauc par šeks. Tā esot viena no pieklājīgākajām, tomēr – nabadzība ir visur. Izskatās, ka lielākais ģimeņu draugs un nervu mierinātājs ir televizors. Elektrība ar valsts atbalstu ir pievilkta lielākajai daļai taunšipa rajonu. Valsts arī nodrošina, lai āra tualetes (jo iekštelpās tādu nav) tiek iztīrītas katru piektdienu. Ja trešdien tās ir pilnas, jāciešas līdz piektdienai, un tad tualete jāapmeklē ar aizturētu elpu. Kad līst lietus vai ir stiprs vējš, tas jūtams arī ikdienas sadzīvē, jo jumti bieži vien tek vai vējš tos plucina. Pēc Mzū teiktā, nabadzīgo rajonu lielā sērga ir ugunsgrēki, kas lielākoties notiek neapdomīgas parafīna katliņu lietošanas dēļ, kuri pārkurināti liesmās paķer līdzi arī visu, kas apkārt. Bieži tas notiek pēc pārmērīgas alkohola lietošanas. Pāris stundu, kuras mēs tur esam, redzam to visu savām acīm. Piemetas vainas izjūta, ka atļaujamies kurnēt par kādiem niekiem savā dzīvē.

Iespēja precēties jāpērk

Nabadzīgo rajonu Kaličijas ciematā vada iedzīvotāju ievēlēts vadonis. Viņš arī lemj par to, kurš no rajona saņem pašvaldības būvētās ķieģeļu būdiņas, kas šeit skaitās luksusa dzīvesvieta. Reizi piecos gados rajonos notiek vēlēšanas. Sīkumos neizprašņāju par tehnoloģiju, kā tas notiek, bet skaidrs ir viens – katrā taunšipā ir kāds, kas nosaka toni. Un par to tad arī balso. Nabadzīgajiem ir dota iespēja savus bērnus izglītot, laižot skolās, bet arī par to ir jāmaksā un izglītības līmenis paredz tikai pamatu pamatus. Ir arī bērnudārzi. Grūti izskaidrot, bet acīs sariesās asaras. Interesants ir Mzū stāsts par laulībām. Iespēja precēties ir jāpērk. Ne visi, kas gribētu precēties, to var atļauties. Bet, ja var, apkaimē ir viens sociālais centrs, kur notiek visas rajona (sakot rajons, iedomājamies visu Latviju iedzīvotāju skaita ziņā) sociālās un kultūras aktivitātes. Apskatījām arī to. Tipisks mūsu platuma grādu sociālais centrs, ko viņiem gādā valdība. Mzū uzsver, ka laulības ir signāls bērniem. Ja ģimenē ilgi nepiesakās mazais, ir tikai normāli, ka vīrietis meklēsies citur. Prasījām, kā ar laulības šķiršanu – cik tas izplatīts? Notiek tāpat kā visur citur, jo vīriešiem patīk meklēt arī citus klēpjus. Un bieži vien klēpis tiek iekarots varmācīgā ceļā. Tas skumji. Mūsu taunšipa tūres organizators Mzū iepriekš aicina ieskriet vietējā veikalā, lai nopirktu nedaudz saldumu, ar ko pacienāt mazos bērnus. Es gan būtu devusi priekšroku maizes, zivs vai gaļas iegādei, bet Mzū izklausās pārliecināts par to, ko viņš dara. Mēs bildējam tikai tad, kad Mzū mums ļauj, un kāpjam no pieticīgā busiņa ārā arī tikai tad, ka Mzū mums ļauj. Taunšipa apmeklējums principā var izvērsties par bīstamu pasākumu tā iemesla dēļ, ka balto ekskursantu mirgojošie fotoaparāti, lai iemūžinātu nabadzību, skaudros dzīves apstākļus, dažkārt pat nolemtību, var izraisīt emocionālu sprādzienu melnādaino dvēselēs, un tad viņu rīcība ir neprognozējama.

Dienvidāfrikas pieturas punkti

Foto: Flickr.com/warrenski

Foto: Flickr.com/warrenski

Keiptauna (Cape Town) – otra lielākā Dienvidāfrikas pilsēta. Tajā apskatāmi tādi valsts etaloni kā Waterfront (ostas, Atlantijas okeāna piekrastes teritorija, kas iekārtota ar iepirkšanās vietām, naktsmītnēm, birojiem un, visbeidzot, lieliskiem restorāniņiem, kur baudīt fantastiskas jūras veltes un īpašu gaļas izlasi, piemēram, strausa vai antilopes), slavenais Table Mountain (Galda kalns), Isizu Slave Museum (Vergu muzejs), Green Market Place jeb tirgus, kurā var trenēt kaulēšanās prasmi. Tiem, kam tā ir lieliska, izdosies par labu cenu iegūt Āfrikai raksturīgus suvenīrus – dažādu materiālu dzīvniekus,
lakatus, strausu olas, afrikāņu tērpus, košas rotas.

 

Foto: Flickr.com/alcuin lai

Foto: Flickr.com/alcuin lai

Kempsbeja (Camps Bay) – 5–10 minūšu brauciena attālumā no Keiptaunas atrodas apartamentu ieskauta Jūrmala. Pavadījām šeit brīvdienu otro nedēļu. Atlantijas okeāna tuvums, laba jūras velšu virtuve, nakts dzīve, laba satiksme. Tiešām vieta laiskajiem atpūtniekiem. Piedzīvojumu meklētājiem – pārāk mietpilsoniska. Jābilst, ka šo vietu finansiāli varējām atļauties tikai tāpēc, ka ceļojām nesezonas laikā – aprīļa beigās, maija sākumā, kad Dienvidāfrikā ir rudens un drīz iestāsies ziema. Līdz ar to labas lietas varējām nobaudīt par lētāku cenu.
Attiecībā uz dzīvesvietu tas nozīmēja piecas reizes zemāku cenu, kas tā vien bija kā mūsu makiem piemērota.

 

Foto: Flickr.com/Iryna Kuchma

Foto: Flickr.com/Iryna Kuchma

Labās Cerības rags (Cape of Good Hope) – sirds ietrīcas no tā vien, ka nu ir sasniegts ģeogrāfijā mācītais, uz kartes redzētais tik tālais punkts. Skats nav aprakstāms, dzīves skaistākie mirkļi nāk prātā, esot šeit. Dabas varenums atkal liek būt mazam un mirstīgam.

 

 

 

Foto: Flickr.com/Irene2005

Foto: Flickr.com/Irene2005

Keipakvilja (Cape Aquillia) – Āfrikas tālākais dienvidu punkts un vieta (viena vienīgā pasaulē), kur satiekas divi okeāni – Atlantijas un Indijas.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas