Barselonas saule ādai, Gaudi mājas acīm un spāņu vīns dvēselei

1 komentārs
Barselonas saule ādai, Gaudi mājas acīm un spāņu vīns dvēselei
Foto: Flickr.com/Bert Kaufmann

Tev noteikti jāizlasa

Barselona ir kā konfekšu kaste, kurā var atrast visas garšas. Turklāt ar to var mieloties gan pašpietiekamā vienatnē, gan romantiskā divatnē, gan raibā kompānijā.

«Pieskati somu!» atkārto draugi un paziņas, kam saku par gaidāmo braucienu uz Barselonu – Katalonijas, saules un kabatzagļu galvaspilsētu. It kā es pati nezinātu. Vienai draudzenei tur nozaga somu apavu veikalā, kamēr viņa tik tikko paspēja vienu kurpi uzlaikot. Otrai vēl kaut ko, bet tikpat veikli. Un, kad pagājušajā pavasarī Barselonā tika apzagts arī kolēģes vīrs, sapratu, ka, uz šo pilsētu braucot, nauda acīmredzot jāglabā kurpē, bet kredītkarte aiz krūštura. Ja vien, protams, nav nodoma šo krūšturi kādā brīdī ļaut novilkt. Man šāda nodoma nav.

Četri jaunieši un suns

Foto: Flickr.com/Dom Pates

Foto: Flickr.com/Dom Pates

Pirmajā vakarā paklusēt nesanāk. Kad gandrīz pusnaktī izveļamies no lidostas autobusa Katalonijas laukuma vidū, jāsecina, ka laikam arī Barselonā trešdiena ir mazā sestdiena. Vismaz pilsētas centrs noteikti neguļ. Latviešu meitenes mūs sagaida skaļi. Ar neapbruņotu aci redzams, ka pa Barselonā nodzīvoto laiku viņām itin ātri pielipis šis tas no spāņu temperamenta un priecīguma. Daudzstāvu ēku ielenkumā paslēpusies aklā ieliņa ar viena vai divu stāvu mājām. Vienā no tādām viņi visi arī dzīvo – divas latvietes, viens katalonis, viens kolumbietis un viens suns. Suns, starp citu, arī ir latvietis, atvests šurp no dzimtenes. Par spīti vēlajam rudenim, gaiss ir silts un smaržīgs.

Sāksim ar miesas priekiem

Foto: Flickr.com/H.KoPP

Foto: Flickr.com/H.KoPP

Jau pirmajā rītā mums somā ir karte ar dažiem treknu tinti iezīmētiem must see pieturpunktiem un galvās pilnīga brīvība tos apmeklēt vai neapmeklēt. Jau sen esmu atmetusi ilūziju kādā pilsētā mēģināt apmeklēt visu svarīgāko un interesantāko – zinu, ka to, ko man tiešām vajadzēs, es tāpat ieraudzīšu. Drīzāk ar baudu izmantoju ceļošanas vislielāko priekšrocību – ļauties. Izslēgt kontroli. Izslēgt analītisko prātu, ļaujot vairāk uztvert sajūtu antenām – smaržām, garšām, trokšņiem, krāsu ņirboņai. Soli pa solim aizklīstam līdz Las Ramblas. Kaut kur lasīju, ka reiz tā bijusi Barselonas kanalizācijas notekupes vieta, tagad pilsētas galvenā tūrisma artērija. Laba karjera, neko teikt. Ko šajā ielā darīt, īsti nevarēšu ieteikt. Var, protams, nostaigāt no viena gala līdz otram, no Katalonijas laukuma līdz pat Kolumba piemineklim, un pa šo laiku apskatīt Liceu teātri, dažas interesantas mājas. Var apsēsties ielas malā kādā kafejnīcā, iemalkot kafiju vai vīnu, atpūtināt kājas un atkal – apskatīt ļoti daudz dažādu tūristu. Tāpēc vislabāk tomēr ir doties uz tirgu La Boqueria. Un tepat vajag arī paēst. Svaigas zivis un visi citi vēl kustīgi jūras mošķi tiek gatavoti tepat, mūsu acu priekšā, kamēr dzeram vēsu baltvīnu. Ēdiens ir svaigs un nesamocīts, gatavots ar tagad vismodernāko – vienkāršības šiku. Bet tas nav viss. Puiši, kas to dara, manuprāt, vispirms ir atlasīti Barselonas modeļu skolā un tikai pēc tam apmācīti gatavot kalmārus un mencas, bet viens vispār atvests pa taisno no bodībildinga zāles. Prieks vispirms acīm, pēc tam arī vēderam. Jo garšo tiešām izcili! Vārdu sakot, par visām Barselonas tirgus ēstuvēm neņemos apgalvot, bet zivju restorānu rekomendēju no sirds. Pēc šāda gastronomiskās iedvesmas seansa komplektā ar baltvīnu mums abām sāk vilkt uz varoņdarbiem. Un mēs nolemjam doties uz vistālāko atzīmēto punktu savā kartē – uz Guela parku.

Dievs rāda kino par diviem eiro

Foto: Flickr.com/Blanca Garcia Gil

Foto: Flickr.com/Blanca Garcia Gil

Izkāpjot no metrostacijas Vallcarca, sajaucam virzienus un parka vietā nonākam pie autostrādes ar dzīvu satiksmi. Metam lokus, meklējam, beigās jautājam sievietei, kas apgalvo, ka, jā, viņa tiešām runā little english, un ārkārtīgi laipni un izsmeļoši nezin kāpēc norāda pilnīgi pretēju virzienu. Pēc teju stundas tomēr atrodam vajadzīgo šauro ieliņu ar tajā iebūvētajiem eskalatoriem un tiekam līdz parkam kalna galā. Pēc vēl pāris serpentīna apļiem esam pašā virsotnē, no kuras paveras absolūts un pilnīgs 360 grādu skats! Ā-ā-ā-ā… Visa, pilnīgi visa Barselona ir uz delnas. Ir tas maģiskais mirklis, kad sāk krēslot. Skatoties no šejienes, Barselona izskatās kā mirguļojošs, brīnumains paklājs, kas aizstiepjas līdz pašai jūrai. No dzidri zilgana fons sabiezē līdz dzelmes zilam, bet gaismiņas liekas aizvien spožākas. Neesmu no tiem, kas liekulīgi apgalvo, ka viss skaistākais dzīvē ir par velti. Tā nav taisnība. Tomēr šis Dieva kinoseanss man tiešām ir gandrīz par velti. Divi eiro – metro biļetei turp un atpakaļ.

Ārpus salīdzinājumiem

Foto: Flickr.com/SBA73

Foto: Flickr.com/SBA73

Barselona ir miljonu pilsēta ar pludmali, līdz kurai var aiziet kājām un palaiskoties zelta smiltiņās. Tas tiešām ir ekskluzīvi, bet tā nav bijis vienmēr. Savulaik teju visa piekraste bija rūpnieciska ostas zona, kur dīkdieņiem nebija vietas. 1992. gada olimpiāde bija labs iemesls, lai sāktu atbrīvot un sakārtot pludmali. Visas smiltis ir šurp atvestas kravu pēc kravas. Uz jūru var doties no centra – Barselonetta virzienā, bet, ja gribas mazāk burzmas, var vienkārši pabraukt dažas pieturas pa dzelteno metro līniju un doties uz ziemeļu pludmali. Mums gan tas iznāk piecpadsmit minūšu gājiens lēnā solī – tepat vien dzīvojam. Nezinu, kā vasaras trakumā, bet nesezonā pludmale ir tīra, sakopta un skaista. Es te varētu pavadīt pusi dienas, taču negūstu atbalstu. Bet šodien – atkal Gaudi! Viņa himna, viņa augstā dziesma, viņa dzīves otrās puses jēga un saturs – La Sagrada Familia. Katedrāle, kas nu jau ir Barselonas simbols – tāpat kā Eifelis Parīzei un Brīvības statuja Ņujorkai. Antonio Gaudi ar šo katedrāli gribēja slavināt Svēto Ģimeni (atsevišķas daļas ir veltītas gan Marijai, gan Jāzepam), tātad Dievu, taču man liekas, ka ar šo darbu Dievs drīzāk ir slavējis cilvēku. Apbalvojis viņa drosmi un dedzību, ļaujot realizēt kaut ko tādu, kas mirstīgam prātam vispār grūti aptverams. Katedrāli sāka celt vēl aizpagājušā gadsimta beigās, 1883. gadā šim procesam pieslēdzās Gaudi, padarot to par savas dzīves vadzvaigzni un krustu vienlaikus. Līdz pat savai nāvei 1926. gadā (un diezgan muļķīgai nāvei – pakļūstot zem tramvaja) viņš cītīgi uzraudzīja katedrāles celtniecību, pēc nāves viņu šeit arī apglabāja. Katedrāle tiek būvēta nu jau vairāk nekā simts gadus un joprojām nav pabeigta – pārtraukumi pamatā bijuši finanšu trūkuma dēļ. Tagad runā par finišu 2026. gadā. Ja jūsu plānos ir apmeklēt Sagrada Familia un gribat redzēt arī iekšpuses krāšņumus, lūdzu, esiet tik gudri un pērciet biļetes internetā – pie kases bieži ir milzu rindas. Un, ja reiz par to runājam, ieejas biļetes tūrisma objektos Barselonā nav sevišķi lētas.

Četras kolonnas

Foto: Flickr.com/Catalan Art & Architecture Gallery (Josep Bracons)

Foto: Flickr.com/Catalan Art & Architecture Gallery (Josep Bracons)

Protams, ir brīnišķīgas lietas arī pilnīgi par brīvu. Piemēram, krāsainās mūzikas strūklakas Montžuika kalnā. Iedomājieties ūdeni, gaismu, krāsu, mūziku un kustību, salieciet to visu kopā – un dabūsiet Font màgica de Montjuïc, kā to visu sauc kataloņu valodā. Uz strūklaku šovu jābrauc vakarā, kad kļūst tumšs. Mūzika tiek atskaņota ik pusstundu, tā ir klasiski pacilājoša, un, protams, neiztiek arī bez slavenās Fredija Merkurija un Montserratas Kavaljē 1992. gada olimpiskās himnas Barcelona. Strūklaku komplekss tika izveidots, gatavojoties 1929. gada Vispasaules sasniegumu izstādei. Projektu radīja tikai gadu pirms izstādes, un tas izskatījās pārlieku grandiozs, lai būtu reāls. Taču tika savākti aptuveni trīs tūkstoši strādnieku, un tieši dienu pirms lielās izstādes atklāšanas notika pirmais šovs. Kara laikā komplekss gan tika sagrauts, bet 1955. gadā atkal atjaunots, un astoņdesmito sākumā šovu papildināja ar mūziku. Centrālo strūklaku veido trīs koncentriski apļi, kuru saspēle rada krāšņas ūdens gleznas. Tie, kas bauda šovu, noteikti ievēro arī četras mazliet neparastas kolonnas starp centrālo strūklaku un kaskādēm no Nacionālā mākslas muzeja. Patiesībā tām ir daudz dziļāks politiskais zemteksts, nekā varētu domāt. Četras svītras – tas ir jau minētais Katalonijas neatkarības karogs, un četras kolonnas – neatkarības idejas ikona. Tās tika uzceltas 1919. gadā, taču, mainoties spāņu varai, 1928. gadā, īsi pirms grandiozās Vispasaules sasniegumu izstādes, ar steigu likvidētas – vienlaikus ar visām citām kataloņu neatkarības zīmēm. Lai, tā teikt, viesiem nekrīt acīs un neliek uzdot neērtus jautājumus. Tieši tur, kur bija vēsturiskās kolonnas, tagad atrodas centrālā strūklaka. Pašreizējās kolonnas ir atjauninātā versija un uzceltas pavisam nesen, pirms dažiem gadiem. Kā reiz teicis Rainis: «Ko tu man vari padarīt, aiz manis zvaigznes.» Aiz kataloņiem – četras kolonnas.

1 komentārs

TOP komentāri

  • zemene
    0

    zemene

    Izvēlieties gidu Barselonā - Tāli Biezo. Izvadā visur, parāda, ļoti interesanti izstāsta. Arī draugos viņš ir uzrakstījis interesantus aprakstus par Barselonu. Meklējiet viņu draugos. Tiešām iesaku.

    15.02.2015 15:34

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas