Bīstams datorvīruss Latvijā: noziedznieki prasa ap 500 eiro par datu atgūšanu

0 komentāri

Speciālisti uzskata, ka inficēti jau vairāki desmiti datoru. Vīrusa izplatīšana ir līdzīga citiem agrāk novērotiem gadījumiem. Taču šoreiz, lai atgūtu zaudētos failus, vienīgais ceļš ir maksāt kibernoziedzniekiem.

Datora īpašnieks saņem e-pastu, šoreiz it kā no parādu piedzinēju kompānijas Creditreform, kas darbojas it kā Rīgas satiksmes vārdā. Informāciju tehnoloģiju drošībnieki norāda, ka, noklikšķinot uz vēstulē norādīto saiti, datorā esošie faili tiek sašifrēti jeb padarīti nelietojami.
CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis skaidro vīrusa darbību: ”Sašifrē lietotāja datus, noteiktus failu tipus, kas varētu būt vērtīgi datora lietotājam, un par šo failu atšifrēšanu, lai viņi būtu izmantojami, pieprasa samaksu.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Par to, ka atgūt šifrētos failus iespējams, samaksājot noziedzniekiem, paziņo uzraksts. Arī speciālisti apstiprina, ka maksāšana noziedzniekiem pašlaik ir vienīgais veids, kā atgūt šifrētos datus. ”Šobrīd mēs nezinām, ka būtu iespējams šos failus atgūt nesamaksājot,” CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis.

Pie CERT.lv speciālistiem ir vērsušies seši inficētu datoru īpašnieki. Taču eksperti uzskata, ka patiesais cietušo skaits ir mērāms vismaz desmitos. Ir arī zināmi cietušie, kuri jau ir maksājuši, jo pretējā gadījumā datu zaudēšana apietos vēl dārgāk. Norēķinus noziedznieki veic, izmantojot virtuālo naudu – Bitcoin.

”Bitcoin ir kriptovalūta, kurai nav iespējams noteikt konkrēto īpašnieku, tādēļ viņu veiksmīgi izmanto šādos darījumos,” skaidro CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis. Vidējā samaksa kādu pieprasa vīrusa izplatītāji ir divi bitcoin, kas pārrēķinot ir gandrīz 500 eiro.

Labākais veids, kā paglābties no vīrusiem, ir uzmanības pievēršana šķietami sīkumiem. Piemēram, Creditreform vārdā sūtītās inficētās vēstules adreses domēns nav LV, bet SU. Šis saīsinājums agrāk tika radīts Padomju Savienībai, kas angliski ir Soviet Union. Tagad to uztur Krievijas Federācija, ar ko Latvijas speciālisti jau ir sazinājušies.

”Viņi principā arī ņem to vērā un mēģina kaut ko labot, bet tas process ir pietiekami ilgs, lai būtu veiksmīgi izmantojams šādos uzbrukumos,” tā CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis.

Tas gan nenozīmē, ka vīrusa izplatītāji atrodas Krievijā, viņi var būt jebkurā pasaules malā. Taču ņemot vērā, ka vēstule un visi paziņojumi ir uzrakstīti labā latviešu valodā, noziegumā ir iesaistīts kāds latviešu valodas zinātājs.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās!

Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās! 2

Grims ir mūsu maģiskais ierocis, lai izskatītos lieliski un izceltu skaisto vai nomaskētu problēmzonas. Tomēr reizēm mēs pārcenšamies vai, tieši otrādi, – izlaižam – svarīgus grima uzklāšanas soļus. Skaistuma eksperti apkopojuši izplatītākās kļūdas, no kurām tu pavisam noteikti vari izvairīties!

Janvāra saulainākais tests – erudīcijas spēle par Spāniju!

Janvāra saulainākais tests - erudīcijas spēle par Spāniju!

Vai tu zini, kurš leģendārs spāņu mākslinieks ir radījis ledenes ”Chupa Chups” logotipu un kurā Spānijas reģionā tiek ražoti smalki cigāri? Portāls Skaties.lv ar saviem draugiem no spāņu kultūras centra ”Seneca” ir sarūpējuši šā mēneša karstāko piedāvājumu – erudīcijas spēli par Spāniju! Atbildi uz divpadsmit sarežģītiem un ne tik sarežģītiem jautājumiem un atklāj daudz jauna par Spānijas kultūru, vēsturi un valodu!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas