Internetā vāc balsis, lai visiem invalīdiem Latvijā ir bezmaksas transports. Vajadzība vai untums?

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Alberts aicina nesēdēt pie virtuves galda burkšķot, bet cīnīties par taisnību. Ja ar savu darbu kaut mazliet vari mazināt netaisnību, Tu esi savā vietā. Vislabākais atalgojums par to, ko Tu esi izdarījis, ir cilvēka smaids.

10 komentāri

Latvijā cilvēkiem, kuriem ir piešķirta invaliditāte, ir paredzēti dažādi atvieglojumi. Gan nodokļos, gan, ja nepieciešams, dažādu tehnisku līdzekļu iegādei. Pirmās un otrās grupas invalīdiem ar likumu ir paredzēta arī bezmaksas sabiedriskā transporta izmantošana visā valstī. Šādu pat atvieglojumu vēlas arī trešās grupas invalīdi, par ko nu portālā manabalss.lv sākta parakstu vākšana.

Tā būtu laba papildus motivācija daudziem trešās grupas invalīdiem iespējams meklēt labāku darbu, ko šobrīd daudzi nedara jo nav spējīgi apmaksāt transporta izdevumus. Jo sevišķi, ja darbs tiek piedāvāts citā pilsētā. Tas ir viens no pamatojumiem, kamdēļ aizsākta balsu vākšana ar cerību, ka izdosies savākt nepieciešamos desmit tūkstošus un tad šī iniciatīva tiks iesniegta izskatīšanai Saeimā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk
Raimonds
Iniciatīvas autors

Latvijā gandrīz 62 000 cilvēku ir trešās grupas invaliditāte. Tas ir pietiekami liels skaits un es uzskatu, ka viņi būtu nedaudz vairāk jāatbalsta. No vienas puses – viņi ir vis veselākie un viņiem nav tik izteiktas problēmas, kā citu grupu invalīdiem, bet no otras – Valsts atbalsts viņiem ir vismazākais.

Šobrīd trešās grupas invalīdi sabiedrisko transportu bar brīvu var izmantot Rīgā un Jūrmalā. Šāda lēmuma pieņemšana ir katras pašvaldības ziņā. Puisim pašam ir trešā invaliditātes grupa. Iniciatīvu atbalsta ari Latvijas nedzirdīgo savienība.

Viņu arguments ir, ka daudziem trešās grupas invalīdiem, jo sevišķi no lauku rajoniem, tas dotu iespēju iziet no mājas. Savienības prezidents Edgars Vorslovs stāsta, ka skaudrā patiesība ir tāda, ka invaliditātes pensijas ir mazas, cilvēki, jo sevišķi no lauku rajoniem, nevar atļauties naudu tērēt braukšanai. Attiecīgi daudzi vienkārši ir spiesti sēdēt mājas.

Sarunas ar Labklājības ministriju par šo tēmu jau bijušas, bet beigušas bez rezultāta. Vienīgā atbilde – nav naudas, lai pārvadātājiem kompensētu izdevumus par bez maksas pārvadātajiem cilvēkiem. Uz ierosināto iniciatīvu ministrijā raugās piesardzīgi.

 

Dace Kampenusa
Labklājības ministrijas pārstāve

Mūsuprāt atbalsta sistēma cilvēkiem ar invaliditāti nākotnē būtu jāpārstrukturē tā, nevis tiek sniegts automātisks atbalsts, kurš piesaistīts konkrētai grupai, bet gan jāvērtē katra cilvēka nepieciešamības.

Labklājības ministrijā dzirdam, ka invalīdiem ir daudz un dažādi atvieglojumi. Piemēram nav jāmaksā par makšķernieku kartēm, atlaides auto tehniskajās apskatēs. No visiem trešās grupas invalīdiem šobrīd strādā aptuveni 40%. Priekšlikumam, ka vismaz šī daļa varētu bez maksas braukt ar sabiedrisko transportu, ministrija nepiekrīt.

Šobrīd vienīgā cerība ir, ka portālā tiks savākts nepieciešamais balsu skaits. Uz doto brīdi nobalsojuši ir 1600.

Foto

10 komentāri

TOP komentāri

 • Nelaimīgs
  +2

  Nelaimīgs

  Esmu 3. grupas invalīds ar 4. pakāpes vājdzirdību, 29 gadi un bez bērniem. Pašreiz aktīvi meklēju darbu Rīgā jau ļoti ilgu laiku, taču problēma ir tā, ka dzīvoju provincē un man brauciens uz pilsētu izmaksā 20 eiro ieskaitot ēšanu un transportu abos virzienos. Bieži nesekmīgu interviju rezultātā palieku joprojām bezdarbniekos, sēžu pie vecākiem un gaidu nākamo mēnesi, kad varēšu atkal izkustēties un meklēt darbu tālāk. Jauniem braucieniem vienkārši nav naudas. Ja būtu iespēja tikt vaļā no transporta izdevumiem kā tas ir 1. un 2. grupai domāju man būtu daudz vairāk iespēju sākt vienreiz strādāt... Bet Labklājības Ministrijai pārstāvei izskatās, ka tas nerūp, jo mums jau ir "labi" tāpat.

  18.03.2017 14:06

 • 1. grupas invaliditāte
  +2

  1. grupas invaliditāte

  Protams, ka vajag atbalstu, tikai nepiekrītu, ka atbalsts ir vismazākais, piemēram es nekur nevaru nemaz izbraukt, jo man vajag palīgus, man tādu nav, par tiem pabalstiem kurus LV saņemu - varu noalgot asistentu uz 1 dienu.
  Tā nu tādi kā es vispār nekur nebrauc un izdzīvot palīdz radinieki (veikt pamat vajadzības). Tad nu kuram ir sliktāk? Bet nu ja Latvijā taisās tērēt LV svētkiem tādas summas un citur tā izniekot naudu, tad vajadzētu vispirms nodrošināt normāli dzīvi tiem kuriem nav tā paveicies, ne (ar normālu dzīvi es domāju lai varētu vismaz izdzīvot bez radinieku palīdzības) ?

  18.03.2017 13:52

 • Roko
  +1

  Roko

  Labi ka vajag atbalstīs, Bet arī visā Latvijā valsts pa brīvu.

  27.03.2017 23:51

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas