Pārbaudi, vai Tu sniegu tīri pareizi! Veselībai drošas šķūrēšanas ABC!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Baiba Runce. Bez Tabu bijis viņas mīļākais raidījums, vēl pirms pati tajā sākusi strādāt. Darba dienas paiet nemanot, jo katru dienu sagaida vismaz viena neparedzēta situācija. Lai strādātu Bez Tabu, jābūt drosmīgam, apķērīgam, radošam, ar labu humora izjūtu un nenormālam, tas raidījuma žurnālistus padara atšķirīgus.

0 komentāri

“Sniega tīrīšana ir smaga fiziska slodze, un tā arī šis process ir jāuztver,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Artis Kalniņš. Sniega tīrīšanu var salīdzināt ar malkas skaldīšanu vai zemes rakšanu.

Ja cilvēkiem iepriekš jau bijušas problēmas ar sirdi, tad smags fizisks darbs nav ieteicams un daudzos gadījumos pat aizliegts.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kā var kaitēt veselībai?

Ja cilvēki šo aizliegumu neievēro, rezultāts var būt letāls. Latvijas slimnīcās diemžēl katru gadu nonāk sniega tīrīšanas upuri. Jebkura smaga fiziska slodze, īpaši pensijas vecumā, var būt provocējošs faktors nopietnai, akūtai sirds saslimšanai.

Brīdinoši uz šo nodarbi raugās arī fizioterapeiti. Agnese Pildere apstiprina, ka nepareiza sniega tīrīšana kaitē veselībai. Var rasties muguras un muskuļu sāpes, elpas trūkums, tāpēc pirms pagalma uzkopšanas katram pašam jānovērtē sava fiziskā sagatavotība.

Biežākās kļūdas?

Lai apjaustu biežākās sniega tīrīšanas kļūdas, esam pieaicinājuši trīs mūziķus. Grupas Dzelzs Vilks solists Juris Kaukulis regulāri tīra savas privātmājas pagalmu. Viņam pašam ir trīs sniega lāpstas. Parasti sniegu tīra laicīgi, lai nenāktos rakt dziļas kupenas.

Līdz šim neesot sanācis iepazīties ar pareizas sniega tīrīšanas noteikumiem, bet parasti nedaudz iesēžas ceļos. Fizioterapeite to vērtē atzinīgi, tādā veidā svars tiek sadalīts uz visu ķermeni. Nepareizi ir tas, ka Juris met sniegu uz sāniem, tādā veidā sagriežot ķermeni. Sniegs būtu jāliek sev priekšā.

Savas sniega tīrīšanas iemaņas demonstrē arī mūziķi no grupas Astro’n’out. Grupas soliste, dziedātāja Māra Upmane-Holšteine sniega tīrīšanu parasti uztver vairāk kā izklaidi, un dara to ļoti reti. Savukārt ģitāristam Jurim Kalnišam esot lielāka pieredze – viņam arī nācies vairākas stundas sniegu tīrīt no jumta.

Māra uzskata, ka ērtāk tīrīt sniegu, piepalīdzot ar kāju. Fizioterapeite uzskata, ka tas par sliktu nenāk, labāk palīdzēt ar kāju, un sadalīt svaru, darbā izmantojot visu ķermeni. Viņa gan piebilst, ka sniega tīrīšanai jāizmanto divas lāpstas – vienu šķūrēšanai, otru rakšanai.

Diezgan ekstrēmu tīrīšanas veidu piekopj ģitārists Juris Kalnišs, viņš sniegu met pār plecu. To gan fizioterapeite neatbalsta, jo tas ir traumējoši ne tikai mugurai, bet arī plecu locītavām.

Kā pareizi tīrīt sniegu?

Lāpsta nedrīkstētu būt ar pārāk īsu kātu, lai nebūtu visu laiku jāpieliecas, un neradītu papildus slodzi mugurai un jostas daļai. Optimāli, ja lāpsta ir krūšu augstumā. Lāpstai noteikti jābūt ar rokturi, kuru var satvert. Nozīme ir arī roku attālumam, jo tālāk rokas viena no otras, jo vieglāk pacelt lāpstu, un mazāka slodze jostas daļai.

Noteikti vajadzētu ietupties ceļos un sniegu mest uz priekšu, vai vēl labāk – nemest, bet vienkārši nolikt. Sniegu vispareizāk celt mazām porcijām, īpaši, ja tas ir slapjš.

Svarīgi pirms sniega tīrīšanas iesildīties – 10 minūtes, tīrot sniegu ik pēc 15 minūtēm vajadzētu atpūsties. Savukārt pēc darba vajadzētu pastiept muskuļus.

Foto

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas