VIDEO: vai zini, kāpēc piecu ziedlapiņu ceriņi nes laimi?

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Artūrs ir Bez Tabu žurnālists kopš 2011. gada septembra un nupat ieguvis maģistra grādu Rīgas Stradiņa universitātē! Artūrs ir īsts enerģijas lādiņš - dejo tautas dejas jauniešu deju kolektīvā "Austris", ir zemessargs un vecākās latviešu studentu korporācijas "Lettonia" biedrs.

2 komentāri

Katru pavasari latviešu bērni teju vai jūk parātā un pavada vairākas stundas pie ceriņu krūma, lai meklētu laimītes. Taču, kāpēc ir radies šāds ticējums, zina tikai retais, vai arī, pareizāk sakot, ir sava versija. Raidījuma Bez Tabu korespondents Artūrs Špaks dodas noskaidrot, kas piecu lapu atrastajos ceriņos ir tik īpašs, ka var atnest laimi.

Raidījuma Bez Tabu korespondenta Artūra Špaka satiktie bērni zina, ka atrastie ceriņu ziedi ar piecām lapiņām ir jāapēd. Bērni par šo ticējumu uzzinājuši no vecākiem un vecvecākiem. Kāda meitene atzīstas, ka tad, kad uzzinājusi par piecu lapiņu ceriņu ziedu spējām, tā uzreiz visu dienu “nosēdējusi” ceriņu krūmā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Arī pieaugušie atzīstas, ka laimītes ceriņos reizēm meklē vēl tagad, taču vairāk par to, ka šādu nodarbošanos ierādījušas mammas vai vecmāmiņas, neviens neko nespēj paskaidrot.

Folkloriste Janīna Kursīte-Pakule norāda, ka ceriņi ir ievesti no Ķīnas, un Latvijā krāšņie krūmi parādījušies vien 18. gs. beigās. Laimīšu meklēšana ceriņu ziedos nav latviešu izgudrojums, taču pie mums šī salīdzinoši jaunā tradīcija ieņem stabilu vietu. Kursītes kundze saka:

Cik paaudzes ir, tik meklē un atrod arī.

Eiropā ir ticējums, ka, ieelpojot ceriņu smaržu, cilvēks meklē iekšējo apskaidrību. Savukārt biologs Izaks Rašals akcentē, ka augi, gluži tāpat kā cilvēki, viens no otra atšķiras. Modifikāciju jeb mutāciju dēļ rodas atšķirīgs lapiņu skaits.

Ceriņi nav gan tiesīgi “privatizēt laimes atnešanu”. Pavisam sens ir ticējums, ka laimi atnes uz viena stublāja izaugušas divas vārpas vai kopā saauguši divi rieksti. Vārdu sakot – tas, kas atšķiras, tas ir īpašs.

Foto

2 komentāri

TOP komentāri

 • M.M.
  0

  M.M.

  nu,nu-
  No kurienes?

  30.05.2017 14:51

 • nu, nu
  0

  nu, nu

  Kursītes-Pakules kundzei gan derētu palasīt par to, no kurienes Latvijā ieradušies ceriņi. Zināšanas šajā ziņā kundzei ir ļoti kuslas...

  17.05.2017 15:01

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas