VIDEO: vai zini, kāpēc piecu ziedlapiņu ceriņi nes laimi?

0 komentāri

Katru pavasari latviešu bērni teju vai jūk parātā un pavada vairākas stundas pie ceriņu krūma, lai meklētu laimītes. Taču, kāpēc ir radies šāds ticējums, zina tikai retais, vai arī, pareizāk sakot, ir sava versija. Raidījuma Bez Tabu korespondents Artūrs Špaks dodas noskaidrot, kas piecu lapu atrastajos ceriņos ir tik īpašs, ka var atnest laimi.

Raidījuma Bez Tabu korespondenta Artūra Špaka satiktie bērni zina, ka atrastie ceriņu ziedi ar piecām lapiņām ir jāapēd. Bērni par šo ticējumu uzzinājuši no vecākiem un vecvecākiem. Kāda meitene atzīstas, ka tad, kad uzzinājusi par piecu lapiņu ceriņu ziedu spējām, tā uzreiz visu dienu “nosēdējusi” ceriņu krūmā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Arī pieaugušie atzīstas, ka laimītes ceriņos reizēm meklē vēl tagad, taču vairāk par to, ka šādu nodarbošanos ierādījušas mammas vai vecmāmiņas, neviens neko nespēj paskaidrot.

Folkloriste Janīna Kursīte-Pakule norāda, ka ceriņi ir ievesti no Ķīnas, un Latvijā krāšņie krūmi parādījušies vien 18. gs. beigās. Laimīšu meklēšana ceriņu ziedos nav latviešu izgudrojums, taču pie mums šī salīdzinoši jaunā tradīcija ieņem stabilu vietu. Kursītes kundze saka:

Cik paaudzes ir, tik meklē un atrod arī.

Eiropā ir ticējums, ka, ieelpojot ceriņu smaržu, cilvēks meklē iekšējo apskaidrību.

Savukārt biologs Izaks Rašals akcentē, ka augi, gluži tāpat kā cilvēki, viens no otra atšķiras. Modifikāciju jeb mutāciju dēļ rodas atšķirīgs lapiņu skaits.

 

Foto

Ceriņi nav gan tiesīgi “privatizēt laimes atnešanu”. Pavisam sens ir ticējums, ka laimi atnes uz viena stublāja izaugušas divas vārpas vai kopā saauguši divi rieksti. Vārdu sakot – tas, kas atšķiras, tas ir īpašs.

Video

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas