VIDEO: folkloriste: Īstā svinēšana ir Jāņu naktī, kad līgo, gaida saules lēktu un rīta rasā muti nomazgā

0 komentāri

Šobrīd daļa Jāņu svinētāju ir apjukuši, jo nezina, ko vēl var darīt Jāņu rītā, ja reiz ir izpildīti visi saulgriežu rituāli.  Jāņi ir Jāņi un tos ar Saulgriežiem nevajag jaukt un bez tabu atklāj, kādus rituālis vēl var veikt Jāņu rītā.

Pasākumu rīkotāja Gundega Skudriņa labi pazīstama kā brīnumainu un aizraujošu svētku rīkotāja, taču gadskārtu raksti viņai ir tāds tabu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Es visu gadu dzīvoju savā interpretācijā par svētkiem un veidoju tos kā vien sirdij tīk, izņemot gadskārtu rakstus.  Ziemassvētkos un Ligo svētkos  man ir svarīgi ievērot tradīcijas un man ir uzdevums nodot tālāk to saviem bērniem.

Gundegas jāņos interpretācijām nav vietas, taču pēdējā laikā mulsums par svinēšanas jēgu un īsto laiku ir samilzis ne pa jokam.

Pirms gada un diviem nosvinēju saulgriežu laiku un tad es samulsu, jo  man iznāca divi svētki .. Tieši tāpat kā saule nevar rietēt un lekt divas reizes, nevar divas reizes svinēt vienus un tos pašus svētkus.

Tautas tradīciju kopēja un folkoriste Zoja Hemrāte uzsver, ka šobrīd ir radies sajukums, bet tikai ne viņai. Zoja pieder pie tiem cilvēkiem, kuri vienmēr svinējuši Jāņus, svin un svinēs tieši Jāņus.

Ja paskatāmies tautas dziesmās, nekus nav runa par ”neguļu,  neguļu saulgriežu nakti” vai ” līgojam, līgojam saulgriežu nakti. Tautas dziesmas runā par Jāņiem, Jāņi ir tautas svētki, kas svinēti naktī no 23. uz 24. jūniju.

Tāpēc īstā svinēšana ir Jāņu naktī, kad līgo, gaida saules lēktu, un rīta rasā muti nomazgā. Zoja ar savu īpašo linu dvieli uzslauka rasu no Jāņu zālēm un ar to mazgā muti, smejot, ka tas ir īstais viņas skaistumkopšanas rituāls.

Foto

Arī Gundega sliecas domāt, ka Jāņu nakts burvība nekur un nekad nezudīs.  Jāņu vakaru viņa pavadīs kopā ar ģimeni, kopjot savas tradīcijas caur ugunskuru, graudu bēršanu ugunskurā, stāvēšanu uz čiekuriem, spēka dziesmām. Bet 24. jūnijā no rīta Gundega guļ.

Tikmēr vēdiskā astroloģe atgādina, brīdī, kad lec saule visas maņas ir spēcīgas un organisms gatavs piestartēt sevi jaunai dienai, bet  jāņu rīta saullēkts ir ļoti īpašs.

Ir vērts iziet pa zāli, pa zemi, pa bruģi ar kailām kājām. Tā ir viena no sazemēšanās praksēm, kas ļauj atrast savu zemes centru un sazemēt  savu iekšējo kodolu, gluži kā izlaižot saknes.

Vēl iesaka apskaut kokus un noteikti iedzer avota ūdeni, kas ļaus sevi sajust un atgūt ticību savām spējām.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas