Tērpušies melnos mēteļos, latviešu rakstnieki iekaro Londonas grāmatu gadatirgu

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Agnese Bez Tabu kolektīvā darbojas kopš raidījuma pirmsākumiem. Viņas svētākā lieta ir ģimene, bet hobijs ir viņas darbs. Agnese nekad neatteiksies no iespējas smaidīt un priecāties.

1 komentārs

Ar skaļu mārketinga kampaņu paziņojot visai pasaulei, ka esam introverta nācija, Latvijas rakstnieki un rakstniecība iekaro Londona grāmatu gadatirgu.

Dienu pirms grāmatu izstādes ”London Book fair 2017”, Baltijas valstu vēstnieku rīkotajā pieņemšanā Londonas centra viesnīcā, kā paši smej, sev tipiskā vidē, zem palmām, pulcējies Latvijas intelektuāļu zieds, lai spriestu par to, kā pēc iespējas veiksmīgāk popularizēt Latvijas vārdu pasaulē, šoreiz ar rakstniecības palīdzību.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk
 • Arno Jundze, Rakstnieku savienības priekšsēdētājs: ”Tā vienkārši ir laba literatūra, ko mēs piedāvājam. Un tai labajai literatūrai beidzot jāsāk iet pasaulē. Londona 2018 tas nav pasaules gals, tas ir tikai sākums ir sākums pasaulei, kurā ieiesim. Atgūstot to esam pazaudējuši 50 gados, kad neviens mūs ārzemēs neviens neizdeva.”
 • Osvalds Zebris, rakstnieks: ”Tas ir tāds sapnis, kas bijis dzīvs 25 gadus, ka mēs spēsim pietiekami jaudīgi sevi parādīt visai pasaulei.”
 • Lauris Gundars, dramaturgs: ”Mēs šeit visi esam, tāpēc, ka gribam būt redzami. Un tā lielākā problēma ir, ka maza valoda un liela pasaule.”
 • Nora Ikstena, rakstniece: ”Tā būs tāda liela robežu šķērsošana, 2018 gadā. Tāpēc esam laipni aicināti šogad, lai ar diskusijām ieinteresētu Londonas grāmatu gadatirgus publiku par nākamo gadu.”

Šogad Latvija grāmatu gadatirgū Londonā tikai iesildās, lai īsto, veiksmīgo un liktenīgo kārti galdā liktu nākamgad, kad svinēsim valsts simtgadi. Tieši nākamgad Latvija, līdz ar Lietuvu un Igauniju būs gadatirgus fokusa valstis, goda viesi.

Nora Ikstena, rakstniece uzsver, ka tas nekad tā nav noticis. Un tas ir milzu ieguvums, ka tik noslēgts un snobisks tirgus, kā Lielbritānijas lasītāji un izdevēji ir pavērsuši savus skatus mūsu virzienā.

Bet pati Londonas grāmatu izstāde ir gatavais Bābeles tornis, kur runā visās pasaules valodās un iekārtota tā Londonas olimpiskajā izstāžu centrā. No iekšpuses ēka atgādina mūsu Centrāltirgu. Paviršam vērotājam tā atgādina vietu, kur iespējams pārlapot teju visu iespējamo pasaules literatūru un smelties iedvesmu tam, cik dažāda ir literatūra.

Nezinātājam šķiet, ka cilvēki piesēduši draudzīgi pačalot, apspriest kādu grāmatu, bet patiesībā aiz šīm sarunām paslēpies skarbs un bezkaislīgs grāmatizdevēju izdevēju bizness. Bet tieši te ir tā iespēja ielikt kāju visas pasaules, jo īpaši, britu izdevēju durvīs.

Arno Jundze
Rakstnieku savienības priekšsēdētājs

Britiem vispār nevajag neko. Viņiem 95% ir oriģinālliteratūras, un mums tagad ir jātiek iekšā tajos piecos procentos. Un mēs tā pamazām to darām, stumjam ar plecu un iekšā jau tiksim.

Arī Latvijas vēstniece Lielbritānijā Baiba Bože uzsver to, cik nozīmīgi ir tas, ka paši autori un izdevēji ir klāt izstādē: ”Tas nav viegls darbs. Tas nav tā, ka durvis stāv vaļā un tur sauc iekšā ikvienu kārotāju. Durvis ir jāver un process notiek soli pa solim.”

Īpašs uzsvars šogad izstādes laikā likts uz diskusijām par to, cik svarīga ir literatūras nozīme vēsturisko notikumu atspoguļošanā. Bet gana snobiskos izstādes apmeklētājus, šķiet, visvairāk uzrunā ideja, kā Latvija savā stendā iepazīstina ar saviem rakstniekiem, pozicionējot viņus kā introvertus cilvēkus.

Pauls Bankovskis, rakstnieks: ”Doma ir latviešu rakstniekus, rakstniecību Londonas grāmatu gadatirgū parādīt kā īpaši introvertu parādību iepretī visai Eiropas un pasaules rakstniecībai”

Una Rozenbauma
Idejas #iamintrovert idejas autore

Ja mēs tādi esam, tad ar to lepojamies!

Astoņi melni mēteļi, uz kuriem ir latviešu autoru darbu citāti. Tos uzvilkt ļauts ikvienam izstādes dalībniekam un, uztaisot antiselfiju, ar seju pret Baltijas jūru un muguru pret fotogrāfu, Latvija piesaista uzmanību Londonas grāmatu gadatirgū jau šogad.

Izstādes apmeklētāji Latvijas stendam pievērš uzmanību, labprāt piemēra mēteļus un atzīst, ka tā ir laba mārketinga ideja, kā piesaistīt apkārtējo uzmanību.

Pagaidām gan grūti pateikt, vai šogad izskanējušais Latvijas rakstnieku vārds Londonas grāmatu gadatirgū tikpat vai vēl skaļāk tiks sadzirdēts nākamgad.

Foto

1 komentārs

TOP komentāri

 • Gastons
  +1

  Gastons

  Latviešiem kā parasti - blāva sevis parādīšana

  19.03.2017 09:01

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas