Aizliegums smēķēt automašīnā ir ielaušanās personīgajā telpā, uzskata tiesībsargs

8 komentāri

Automašīna ir viena no pēdējām vietām, kurā līdz šim nav bijis aizliegts smēķēt, tā par Veselības ministrijas ieceri ar likumu apkarot smēķēšanu pat personīgajos spēkratos saka tiesībsargs.

Šo aizliegumu varētu vērtēt arī Satversmes tiesā, ja kāds no Latvijas iedzīvotājiem uzskatīs, ka ar šādu likumu tiek ierobežotas viņa pamattiesības, bet Veselības ministrijā norāda, – šis nav pirmais gadījums, kad ar likumu tiek aizliegts smēķēt personīgajā telpā.

Ierobežotās nesmēķētāju tiesības, satiksmes drošība un satraukums par pašu smēķētāju veselību nākotnē ir galvenie iemesli, kāpēc Veselības ministrija rosinājusi aizliegt smēķēt automašīnā.

Tiesībsargs Juris Jansons norāda, – ir apsveicama ministrijas ideja cīnīties ar šo atkarību, tomēr šī izskatoties pēc ierēdņu pārcenšanās.

Juris Jansons, tiesībsargs:

Pilnīgi noteikti tā ir ielaušanās personīgajā telpā un, manuprāt, pat nesamērīga no cilvēktiesību aspekta – tiesības uz īpašumu, uz privātumu. Ja mēs raugāmies uz to, kas šobrīd ir noteikts attiecīgajos normatīvajos aktos, kas ierobežo smēķēšanu, tad, šķiet, ka vienīgais, kas vēl ir palicis, tas ir automobilis, dzīvoklis, privātā māja vai privātais dārzs.

Veselības ministrija stāsta, ka regulāri saņem iedzīvotāju sūdzības par to, ka, piemēram, neņemot vērā aizliegumu, cilvēki turpina smēķēt uz balkoniem un lodžijām. Un arī šis aizliegums skar privāto telpu.

Šobrīd Veselības ministrijas ieceri aizliegt smēķēt automašīnā akceptējusi valdība. Ja to arī apstiprinās parlaments un aizliegumam būs likuma spēks, tad to varētu apstrīdēt arī Satversmes tiesā.

Likumprojekts, kurā iekļauta arī smēķēšanas aizliegšana automašīnās, kopumā iekļauj virkni vēl dažādu citu smēķēšanas ierobežojumu, un tiem būtu jāstājas spēkā līdz nākamā gada 20. maijam. Taču, lai izkontrolētu, vai šo aizliegumu cilvēki ievēro, ministrija karā ar smēķētājiem automašīnās cer uz valsts un pašvaldības policijas palīdzību.

Video

8 komentāri

TOP komentāri

 • Arvīds
  +1

  Arvīds

  Piedalīšanās ceļu satiksmē ir vērtējama kā atrašanās sabiedrībā, mauc kaut skafandru sev virsū vai mašīnā sēdi un brauc, tu braucot komunicē ar citiem cilvēkiem (tāpēc arī ir ceļu satiksmes noteikumi izstrādāti, jo cilvēks nelidinās viens kaut kur izplatījumā). Pīpētāju izpūstās indes traucē apkārtējiem cilvēkiem. Sevišķi, kad pīpētājs pa savas mašīnas atvērto logu pūš laukā dūmus, un tie ieplūst apkārtējo mašīnu salonos, pa logu, pa ventilācijas lūku u.t.t. Arī pati pīpēšana braukšanas laikā apdraud satiksmes drošību. Tāpēc aizliegums smēķēt automašīnu salonos, ir jāiestrādā kā obligāts Ceļu satiksmes noteikumu punkts. Šoreiz tiesībsargs smagi kļūdās. Vai arī pats ir smēķētājs.

  19.12.2015 11:05

 • Pret smēķēšanu vispār
  +1

  Pret smēķēšanu vispār

  Piedalīšanās ceļu satiksmē ir vērtējama kā atrašanās sabiedrībā, mauc kaut skafandru sev virsū vai mašīnā sēdi un brauc, tu braucot komunicē ar citiem cilvēkiem (tāpēc arī ir ceļu satiksmes noteikumi izstrādāti, jo cilvēks nelidinās viens kaut kur izplatījumā). Tātad pīpētāju izpūstās indes traucē apkārtējiem nesmēķētājiem. Sevišķi, kad pīpētājs pa savas mašīnas atvērto logu pūš laukā dūmus, un tie momentā ieplūst apkārtējo mašīnu salonos, gan pa logu, gan ventilācijas lūku u.t.t. Arī pati pīpēšana braukšanas laikā apdraud satiksmes drošību. Tāpēc aizliegums smēķēt automašīnu salonos, kad autovadītājs piedalās ceļu satiksmē, ir jāiestrādā kā obligāts Ceļu satiksmes noteikumu punkts. Šoreiz tiesībsargs smagi kļūdās. Vai arī pats ir smēķētājs....

  19.12.2015 10:54

 • sēne
  +1

  sēne

  Ja viņš smēķējot piedalās ceļu satiksmē, tad tā nav nekāda privātā telpa, bet pretimbraucošā apdraudējums. Tiesībsarg, domā ar galvu!

  15.12.2015 13:51

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas